M. Błaszczak podpisał umowę. Śmigłowce dla wojska zamówione w Mielcu
fot. J. Pasierb

W Mielcu podpisano dziś umowę na dostawę z PZL czterech śmigłowców Black Hawk dla polskiej armii. Mają one trafić do sił specjalnych do końca grudnia.

Jak powiedział podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki, poprzez tego typu zakupy nie tylko wzmacniamy NATO i polskie bezpieczeństwo, ale również polski przemysł. "To połączenie strategii rozwoju i strategii bezpieczeństwa" - powiedział szef rządu dodając, że istotne jest to, że śmigłowiec który trafi do polskiej armii, jest produkowany w Polsce - na Podkarpaciu, w zakładzie który jest ważny dla całej Doliny Lotniczej, będącej jednocześnie w globalnym łańcuchu dostaw.

Z kolei Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w Mielcu, że Wojsko Polskie kupiło śmigłowce sprawdzone m.in. w Iraku i Afganistanie, będące na wyposażeniu ponad 20 państw. Jak dodał szef MON, dzisiejsza umowa jest pierwszym etapem współpracy między polską armią a zakładami w Mielcu.

"To wielkie wydarzenie dla Polski, ale też dla Podkarpacia i Mielca" - tak skomentował europarlamentarzysta PiS z Podkarpacia Tomasz Poręba dzisiejsze podpisanie umowy miedzy MON, a PZL Mielec. Tomasz Poręba, który brał udział w rozmowach pomiędzy mielecką fabryką i polskim rządem dotyczących tego kontraktu dodał, że umowa to również szansa na rozwój Podkarpacia i nowe miejsca pracy.

Z kolei marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl powiedział Polskiemu Radiu Rzeszów, że podpisana umowa to dobra wiadomość dla wojska, ale nie tylko dla niego - również dla pracowników, którzy montują śmigłowce w Mielcu, bo oznacza rozwój innowacyjnych miejsc pracy.

Jak informuje MON, koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem wynosi około 75 milionów złotych. Cała kwota umowy wynosi 683,4 milionów złotych brutto z pakietami: logistycznym i szkoleniowym oraz doposażeniem. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 30 Sty, 2021
  Uroczystości w rocznicę śmierci "żołnierzy wyklętych"
  Uroczystości w rocznicę śmierci "żołnierzy wyklętych"
  Dziś mija 73. rocznica zamordowania Wojciecha Lisa, legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego walczącego najpierw przeciw Niemcom, a potem przeciw Rosjanom w...
 • 29 Sty, 2021
  Mielec – winda dla niepełnosprawnych
  Mielec – winda dla niepełnosprawnych
  Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych korzystających z poradni psychologiczno-pedagogicznej w Mielcu. Starostwo powiatowe buduje windę na jednej z bocznych ścian budynku...
 • 28 Sty, 2021
  Europejskie drzewo roku
  Europejskie drzewo roku
  W najbliższy poniedziałek  rusza konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2021. Polskę będzie reprezentować lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj