W Stalowej Woli otworzono galerię Alfonsa Karpińskiego
fot. Adam Głaczyński

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli ma nowy nowy budynek ekspozycyjny. To dawny gmach sądu w Rozwadowie, który od 2012 był remontowany i przystosowywany do funkcji muzealnych.

Od dzisiaj mieści się w nim pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców okresu Młodej Polski, który urodził się w Rozwadowie i tu spędził pierwsze lata życia. Nowy obiekt to ponad 650 mkw powierzchni, którą wypełniają obrazy, szkice i archiwalia związane z malarzem. W przestrzeni galeryjnej odtworzono oryginalną pracownię artysty, a także zaaranżowano "żywe obrazy" nawiązujące do najważniejszych motywów, które malował Karpiński.

Ponadto w nowym obiekcie muzealnym znajduje się multimedialna pracownia malar­ska, kino oraz Szkoła Malarstwa i Rysunku, która kompleksowo uczy sztuk plastycznych. Powstanie Galerii Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli sfinansował Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł ok. 4 300 000 zł.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Czytany 810 razy

1 komentarz

  • Observator 29 Sty, 2019

    Wyrazy uznania dla Dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Pani Lucyny Mizery z Zespołem i podziękowania dla Prezydenta Miasta wraz ze Sponsorami za doprowadzenie do urządzenia i otwarcia pierwszej w Polsce stałej Galerii Malarstwa Mistrza Alfonsa Karpińskiego- urodzonego w Rozwadowie. Brawo też za dokonani sporego zbioru prac tego malarza i adaptację w bardzo gustownym stylu budynku byłego rozwadowskiego sądu dla potrzeb Galerii i propagowania malarstwa.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj