Będzie ogólnopolska konferencja oraz publikacje poświęcone twórczości Wojciecha Weissa. Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej rozpoczyna projekt pod hasłem "Powrót mistrza - Wojciech Weiss w Strzyżowie".

Artysta w latach 1898-1903 kilkakrotnie przebywał w tym mieście malując ekspresyjne pejzaże, m.in. Pocałunek na trawie, Promienny zachód słońca, Maki, Wieczór, Mielizna czy Upiór na wierzbie.

W przygotowaniu jest album prac Weissa, które powstały w Strzyżowie. To nie tylko reprodukcje obrazów, ale też rysunków, szkiców, fotografii i notatek. Druga rzecz to dwujęzyczny ilustrowany przewodnik po powiecie strzyżowskim na przełomie XIX i XX wieku, taki Strzyżów oczami Wojciecha Weissa - podsumowuje dyrektor Muzeum Moniak Bober.

Na przyszły rok, w 70. rocznicę śmierci artysty, zaplanowano ogólnopolską konferencję poświęconą jego strzyżowskiej twórczości.

Wojciech Weiss był malarzem, rysownikiem i grafikiem, reprezentantem nurtu ekspresjonistycznego w sztuce Młodej Polski oraz kolorystycznych tendencji w sztuce lat 20. i 30. Był rektorem krakowskiej ASP.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj