Andrzej Kulig o zmianach w zasadach segregacji odpadów
fot. ak

Gminy mają obowiązek osiągnięcia jak największego poziomu recyklingu odpadów, czyli odzysku materiałów. W 2016 roku odzysk surowca był na poziomie 15 procent, w 2019 ma osiągnąć 30, a za rok 50 procent tłumaczy Andrzej Kulig dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim. Wynika to z prawa unijnego oraz krajowych przepisów. Stąd od tego roku gminy wprowadzają nowe zasady zbierania i segregacji odpadów. Teraz zamiast dwóch czy trzech frakcji śmieci segregujemy na 5 frakcji: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne i odpady ulegające biodegradacji.

Niestety odpady są słabo segregowane, zalegają na wysypiskach i tracą na wartości nie znajdując odbiorcy. Przetwórcy wybierają lepszej jakości surowce np. z Europy, co jest dozwolone zaznacza dyrektor Kulig. Do tego zbyt mała liczna spalarni doprowadza do wysokich cen.

By doprowadzić, do zmniejszenia cen za gospodarkę odpadami, powinniśmy jak konsumenci wybierać produkty, które mogą być poddane recyklingowi np. wybierając napoje w butelkach zwrotnych. To może doprowadzić do zmiany działania przedsiębiorców i produkcji opakowań, które będzie można przetwarzać i łatwiej segregować. 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 22 Lut, 2019

    Bardzo kompetentne, fachowe, zrozumiałe i realne przedstawienie przez Dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska UMWP Andrzeja Kuliga aktualnej i przyszłej gospodarki odpadami, w tym zasad segregacji odpadów oraz ich odzysku i recyklingu. Tacy ludzie powinni wypowiadać się częściej na tematy z zakresu problematyki ochrony środowiska, a nie teoretycy i populiści siejący zamęt i wprowadzający w błąd społeczeństwo zbijając kapitał dla różnych celów.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj