W Żołyni wyświetlą film o S. Szukalskim, "dziadku" L. Di Caprio
Plakat

Wyjątkowe wydarzenie kulturalne odbędzie się jutro (17 marca) w Żołyni. W Gminnym Ośrodku Kultury zostanie zaprezentowany film dokumentalny pt. "Walka: życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego".

Sławny rzeźbiarz Stanisław Szukalski, w okresie międzywojennym założył grupę artystyczną, do której należał m.in. malarz Franciszek Frączek, czyli Słońcesław z Żołyni.

Jak powiedziała nam dyrektor GOK Magdalena Kątnik-Kowalska, prezentacja filmu właśnie w Żołyni będzie okazją do przypomnienia znakomitego krajana, malarza i grafika Franciszka Frączka, który utożsamiał się z credo artystycznym grupy "Szczep Rogatych Serc" założonej przez Szukalskiego. Twórcy grupy czerpali inspirację z kultury Słowian.

Film "Walka: życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego" powstał w ubiegłym roku, a w jego produkcję był zaangażowany Leonardo Di Caprio, dla którego Szukalski był "polskim dziadkiem". Rzeźbiarz spędził większą część życia w Stanach Zjednoczonych i był zaprzyjaźniony z rodziną hollywoodzkiego aktora.

Pokaz filmu rozpocznie się jutro o godz. 15 w GOK w Żołyni.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

  • 02 Lut, 2021
    Powstaje album Kańczugi
    Powstaje album Kańczugi
    Dzięki mieszkańcom Kańczugi i okolicznych miejscowości zebrano już ponad 2 tys. starych fotografii dokumentujących historię miasteczka i jego okolic. Do...
  • 31 Sty, 2021
    Prestiżowe nagrody dla grafika Łukasza Cywickiego
    Prestiżowe nagrody dla grafika Łukasza Cywickiego
    Profesor Łukasz Cywicki otrzymał prestiżowe nagrody na międzynarodowym konkursie graficznym w Vigonzie we Włoszech. Jurorzy wyróżnili jego małe formy, a...
  • 25 Sty, 2021
    „Rzeszowskie Piekiełko”
    „Rzeszowskie Piekiełko”
    „Rzeszowskie Piekiełko — ABC powojennych i PRL-owskich lokali”! Już od 26 stycznia zapraszamy na kolejne odcinki słuchowiska zrealizowanego na podstawie...

1 komentarz

  • Observator 16 Mar, 2019

    Brawo dla GOK i Pani Dyrektor w Żołyni za działalność i zaangażowanie w zakresie przypomnienia i upamiętnienia żołyńskich rodaków- artystów, którzy tworzyli nie tylko w Kraju, ale również poza granicami Ojczyzny.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj