W Ropczycach pamiętają o wybitnym artyście
fot. S.Taranda

150 lat temu w Ropczycach urodził się Józef Mehoffer, polski malarz, witrażysta, grafik, jeden z najbardziej wyrazistych przedstawicieli Młodej Polski. Był uczniem Jana Matejki, a jego dzieła porównywane są pod względem kunsztu i mistrzostwa do Michała Anioła.

W Centrum Kultury w Ropczycach odbyły się dziś (19 marca) uroczystości upamiętniające 150 rocznicę urodzin wybitnego artysty. Wydarzenie otworzył wykład Józefa Ambrozowicza, zatytułowany "Ropczyce - rodzinne miasto Józefa Mehoffera".

- Józef Mehoffer był wielkim artystą, na pewno jednym z największych polskich artystów i niewątpliwie najwszechstronniejszym. Był malarzem i gdyby pozostawił po sobie tylko dorobek malarski, to wystarczyłoby, by wejść w poczet największych. Ale on, poza malarstwem, zajmował się też grafiką, był witrażystą - wyjaśnia Józef Ambrozowicz

Wśród gości pojawiła się także prawnuczka Józefa Mehoffera, Anna Lewandowska, która podczas uroczystości wspominała swojego pradziadka.

- Pradziadek był nie tylko wielkim artystą, ale też wielkim, choć bardzo skromnym człowiekiem. Mówi się, że do chwili gdy ktoś jest w naszym sercu i w naszych myślach, dotąd żyje. W Ropczycach to on żyje cały czas - powiedziała Anna Lewandowska.

Wydarzenie uświetnił program artystyczny przygotowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach. Występ zatytułowany był "W hołdzie Artyście".

W murach Centrum Kultury i pod pomnikiem Józefa Mehoffera w Rynku czynna jest wystawa poświęcona twórcy. Można ją oglądać do końca marca.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Powstaje album Kańczugi
  Powstaje album Kańczugi
  Dzięki mieszkańcom Kańczugi i okolicznych miejscowości zebrano już ponad 2 tys. starych fotografii dokumentujących historię miasteczka i jego okolic. Do...
 • 02 Lut, 2021
  Niższe diety ropczyckich radnych
  Niższe diety ropczyckich radnych
  Ropczyccy radni obniżyli sobie diety. Ma to związek z pandemią, a co za tym idzie gorszą sytuacją gospodarczą. Obniżka wyniesie...
 • 31 Sty, 2021
  Prestiżowe nagrody dla grafika Łukasza Cywickiego
  Prestiżowe nagrody dla grafika Łukasza Cywickiego
  Profesor Łukasz Cywicki otrzymał prestiżowe nagrody na międzynarodowym konkursie graficznym w Vigonzie we Włoszech. Jurorzy wyróżnili jego małe formy, a...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj