W Przemyślu o lekcjach języka polskiego na Ukrainie
Fot. M.Cynkar

Pogarszające się stosunki polsko - ukraińskie negatywnie rzutują na rozwój polskiej oświaty na Ukrainie - taką opinię wyrażają nauczyciele języka polskiego i przedstawiciele organizacji polskich biorący udział w Kongresie Oświaty Polskiej na Ukrainie , który odbywa się w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

 Wiele gorzkich słów wypowiedziano wykazując nierówny stopień finansowania działalności mniejszości narodowych w Polsce na Ukrainie, niekorzystny dla Polaków na wschodzie. Nauczyciele języka polskiego skarżyli się , że brakuje im pomocy naukowych w tym podręczników.

Obecny na Kongresie marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński zapewniał , że na szczeblu parlamentarnym w relacjach dwustronnych prowadzone są rozmowy zmierzające do poprawy polsko - ukraińskich relacji Są także próby wpływania na stronę ukraińską, by w takim samym stopniu jak strona polska wspiera ukraińską mniejszość narodową, wspierani byli na Ukrainie żyjący tam Polacy. Marszałek przyznał , że niewystarczające jest też wsparcie ze strony Polski wobec większych oczekiwań i rosnącego zainteresowania językiem polskim na Ukrainie. W jego opinii polska oświata powinna być tam w większym stopniu wspierana przez polskie państwo, samorządy i organizacje pozarządowe.

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu zadeklarowała zwiększenie programów edukacyjnych adresowanych do nauczycieli języka polskiego z Ukrainy.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj