Prawdziwa historia życia gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego
fot. mm

W Rzeszowie otwarto dziś wystawę o generale dywizji Wojska Polskiego Bolesławie Wieniawie-Długoszowskim.

Ekspozycję, składająca się z bogato ilustrowanych 32 plansz znajduje się w głównym holu Urzędu Wojewódzkiego. Przestawia ona życie generała, stawiając sobie za cel m.in. obalenie niesprawiedliwych mitów związanych z tą nietuzinkową postacią.

Podczas wernisażu Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart powiedziała, że to dobry czas by wspomnieć o tej zapomnianej już poniekąd wybitnej postaci.

Waldemar Szumny przypomniał, że generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski był jedną z najbarwniejszych postaci, oprócz pełnienia funkcji adiutanta Józefa Piłsudskiego był też m.in. lekarzem, poetą i dziennikarzem.

Zaś jak wspomniał Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN, generał był absolwentem Zakładu Naukowo-Wychowawczego Jezuitów w Chyrowie. Był też osobą honorową i jak dodał Dariusz Iwaneczko prawdopodobnie honor ten nie pozwolił mu na naturalną śmierć.

Generał Wieniawa-Długoszowski zmarł w 1942 roku. Oficjalne podaje się, że powodem śmierci było samobójstwo, jednak do dziś część historyków spiera się z tą wersją. 

Wystawę „Ułańska jesień… generał dywizji, doktor medycyny Bolesław Wieniawa-Długoszowski 22 lipca 1881 r. – 1 lipca 1942 r.”, dzięki uprzejmości Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie będzie można oglądać do końca kwietnia.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 31 Sty, 2021
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj