Konwencja wyborcza Koalicji Europejskiej w Rzeszowie
fot. mm

Grzegorz Schetyna powiedział podczas konwencji wyborczej Koalicji Europejskiej w Rzeszowie, że stawką wyborów do Parlamentu Europejskiego będzie przyszłość Polski. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej przekonywał, że głos oddany na Koalicję Europejską to "głos na Europę".

"Chcemy normalnego, europejskiego państwa. Mówimy bardzo wyraźnie i jasno: to jest wielki wybór, bo chodzi o przyszłość Polski, o przyszłość naszych dzieci" - mówił Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący PO poruszył między innymi temat przemysłu zbrojeniowego. Jak powiedział, Koalicja Europejska ma plan szybkiego wzmocnienia i unowocześnienia polskiej armii oraz plan zamówień dla sektora zbrojeniowego. "Dla Polski, dla polskiego przemysłu zbrojeniowego to być albo nie być, to kwestia emelentarnego bezpieczeństwa. A dla Podkarpacia i przemysłu szansa na wielki rozwój" - mówił Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący PO skierował też do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pytania, między innymi o to kiedy minister edukacji Anna Zalewska oraz szef MON Mariusz Błaszczak przestaną pełnić swoje funkcje.

Obecny na spotkaniu Marek Kossakowski lider partii Zieloni powiedział, że w zbliżających się eurowyborach "wybierzemy Polskę, która będzie krajem walczącym ze zmianami klimatu i stawiającym na tanią i czystą energię ze źródeł odnawialnych". Jego zdaniem - do 2035 roku połowa energii w Polsce powinna pochodzić ze źródeł odnawialnych. Kossakowski zaznaczył, że "jest to bardzo trudne zadanie".

Dziesiątka wybranych

Podczas regionalnej konwencji w Rzeszowie - Koalicja Europejska zaprezentowała dziesiątkę kandydatów ubiegających się o mandat eurodeputowanych z Podkarpacia.

Jedynką jest dotychczasowy świętokrzyski europoseł Czesław Siekierski z PSL. Skrytykował on polską dyplomację za wynegocjowanie - jego zdaniem - niekorzystnego funduszu spójności dla Polski po 2020 roku. Stwierdził, że nasz rząd zgodził się na zmniejszenie tego budżetu z 86 do 64 miliardów euro.

Siekierski przywołał wypowiedź wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego o sukcesie negocjacyjnym premiera. Zapytał przy tym retorycznie "Co my mówimy? Czy to dobry budżet dla Polski?".

Na drugim miejscu listy Koalicji Europejskiej znalazła się mielecka posłanka Platformy Obywatelskiej, Krystyna Skowrońska. Powiedziała, że wybory 26 maja są bardzo ważne mieszkańców regionu. Zaznaczyła, że "to będzie wielki wybór dla ludzi na Podkarpaciu, czy chcemy być w bezpiecznej Europie, czy chcemy skuteczności i doświadczenia, czy chcemy nieustających awantur".

Na dalszych miejscach są m.in.: wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński, była posłanka Renata Butryn i dotychczasowa eurodeputowana Elżbieta Łukacijewska.

Koalicję Europejską współtworzą Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowoczesna, Sojusz Lewicy Demokratycznej i partia Zieloni.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 02 Lut, 2021
  Konsultacje dot. wykorzystania środków unijnych
  Konsultacje dot. wykorzystania środków unijnych
  W formule online na Podkarpaciu rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące wykorzystania środków w nowej perspektywie unijnej. Można składać uwagi do...

2 komentarzy

 • Observator 14 Kwi, 2019

  Konwencja KE to jeden bełkot. Tego się nie da ani słuchać ani oglądać.Ironiczne uśmiechy dają do zrozumienia, że wezmą się po swojemu za Polskę i Polaków, ale przecież to już było z ich udziałem. Widzimy, że w ten program mieszania w głowach Polaków, obrażania oraz dążenia do ponownego przejęcia władzy i naszej kasy wpisują się niektórzy uwidocznieni prezydenci miast z Podkarpacia. Smutne to i żenujące.

 • Walter 13 Kwi, 2019

  Co PRL z powrotem. PO to bezmozglowcy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj