W Wiązownicy uczczono pamięć pomordowanych przez UPA
Fot. Marek Cynkar

Bohater sprzed lat, zamordowany wraz ze swoimi parafianami uhonorowany po latach jednym z najwyższych odznaczeń państwowych.

Ksiądz Józef Miś, proboszcz parafii w Wiązownicy w powiecie jarosławskim tuż po wojnie ratował swój kościół i parafian przed agresją Ukraińskiej Armii Powstańczej. Zginął, podobnie jak 130 mieszkańców, zamordowany bestialsko przez banderowców. Został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

W 72 rocznicę zbrodni mieszkańcy upamiętnili tragiczne wydarzenia. Przypomnieli, że dziełem UPA był największy jednorazowy mord dokonany w granicach Polski. Zabito 130 osób, spalono 150 domów.

Uczestnik uroczystości Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP podkreślił dziś, że upamiętnianie ofiar UPA nie jest rozdrapywaniem ran mającym zaostrzyć relacje między Polską a Ukrainą czy między Polakami a Ukraińcami. W opinii prezydenckiego ministra pojednanie powinno być jednak budowane na prawdzie, wyznaniu win i przebaczeniu.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • WB 24 Kwi, 2017

    JAK MOŻNA PISAĆ TAKIE GŁUPOTY ?! " Miś pełnił posługę kapłańską w Wiązownicy do 1968 roku. Po odejściu z parafii był rezydentem klasztoru Ojców Franciszkanów – Reformatów w Jarosławiu. Ks. kanonik Józef Miś zmarł 25.07.1978 roku w jarosławskim szpitalu. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ksiądz biskup Bolesław Taborski. Ciało ks. Józefa spoczęło na cmentarzu w rodzinnych Pełkiniach...." PONIŻEJ LINK DO CAŁOŚCI ŻYCIORYSU KSIĘDZA MISIA.
    * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj