Zbliża się okres godowy żmij. W lasach Podkarpacia, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim wkrótce będzie je można spotkać częściej niż zazwyczaj.

Leśnicy zalecają, żeby podczas wycieczek do lasu zakładać solidne, wysokie buty; w zasadzie zabezpieczają one przed ukąszeniami. Spotkanie z tym gatunkiem jest możliwe i trzeba zachować ostrożność.

Ulubionym środowiskiem żmij są polanki, podmokłe lasy i stosy kamieni na pograniczu pól i lasów. Miejsca, w których występują liczniej leśnicy oznaczyli tzw. żmijowiska.

Żmija atakuje tylko wtedy, gdy czuje się zagrożona. Jej ukąszenie nie boli. Zostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Ból i zawroty głowy zaczynają się po 15-20 minutach.

Jad tych gadów jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób pod wpływem alkoholu. Zaraz po ukąszeniu należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku.

Na Podkarpaciu żyją trzy odmiany barwne żmij: brązowe, srebrzyste i czarne. Ich wspólną cechą rozpoznawczą jest zygzak na grzbiecie.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

  • 01 Lut, 2021
    Zimowe spotkanie motocyklistów
    Zimowe spotkanie motocyklistów
    W Wetlinie odbyło się pierwsze w Polsce zimowe spotkanie motocyklistów. Pojawili się nie tylko Polacy, ale też goście z Niemiec,...
  • 31 Sty, 2021
    Trudne warunki w górach
    Trudne warunki w górach
    Ratownicy bieszczadzkiej grupy GOPR odradzają wyjście na szlaki osobom bez doświadczenia i nieprzygotowanym.  Jak mówi ratownik Marek Paterek – Niezbędne są...
  • 30 Sty, 2021
    Śmiertelny wypadek przy pracy w Bieszczadach
    Śmiertelny wypadek przy pracy w Bieszczadach
    Śmiertelny wypadek przy wyrębie drzewa w lesie w pobliżu bieszczadzkiej miejscowości Rabe. Przed południem obcięty konar uderzył pilarza. Mężczyzna zginął....

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj