Policja zajmuje się pruchnickim "sądem nad Judaszem"
Fot. Archiwum

Policja zbiera materiały dotyczące piątkowego "sądu nad Judaszem" w Pruchniku.

Jak nas poinformowała szefowa prokuratury w Jarosławiu, Agnieszka Kaczorowska na jej polecenie policja ma zebrać podstawowe informacje na ten temat. Chodzi o to, jaki charakter miało to zdarzenie, kto był organizatorem, jak przebiegało. Policja ma także zabezpieczyć dostępne nagrania.

Zwyczaj "sądu na Judaszem" za to, że zdradził Jezusa w Pruchniku jest tradycją sięgającą XVIII wieku. Zaniechany kilkanaście lat temu, w tym roku w Wielki Piątek został odnowiony.

Kukła symbolizująca Judasza otrzymała wyrok 30 uderzeń kijami. W biciu kukły uczestniczyły dzieci. Następnie podobizna Judasza była wleczona ulicami miasteczka. "Sąd" zakończył się na moście, gdzie kukłę podpalono i wrzucono do rzeczki.

Zwyczaj jako antysemicki i barbarzyński potępił Światowy Kongres Żydów. Dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka wyraził również Episkopat Polski.

Burmistrz Pruchnika oświadczył, że urząd miejski nie organizował ani nie wydawał zgody na organizowanie w Wielki Piątek tzw. "sądu nad Judaszem".

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 23 Kwi, 2019

    Przypuszczalnie jest to forma prowokacji aby ciągnąć ten błahy temat w mediach w nawiązaniu do Podkarpacia. Jednocześnie pomija się celowo milczeniem ataki i prześladowania chrześcijaństwa, które jest dziś najbardziej tępioną i cierpiącą religią na świecie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj