Odpowiedzą za "sąd nad Judaszem"
fot. archiwum

Są zarzuty w sprawie wielkopiątkowego sądu nad Judaszem w Pruchniku w pow. jarosławskim. Za wykroczenia będą odpowiadać 45-letni i 17-letni mężczyźni. Starszy z mężczyzn - odpowiadał będzie za nieobyczajny wybryk i nieostrożne obchodzenie się z ogniem, a nastolatek, który ciągnął kukłę Judasza po ulicy, za tamowanie ruchu i również za nieobyczajny wybryk.

Materiały dotyczące "publicznego znieważenia na tle narodowościowym" policja przesłała do Prokuratury Rejonowej w Przemyślu. Ta jednostka zajmuje się sprawami dotyczącymi tzw. "mowy nienawiści" w Okręgu przemyskim Prokuratury.

Sąd nad Judaszem w Pruchniku praktykowany jest od XVIII wieku. Kukła symbolizująca Judasza jest wieszana w nocy z wielkiego czwartku na piątek. W piątek odbywa się sąd i kukła jest bita, wleczona przez miasteczko nad rzekę Mleczkę, gdzie jest palona i wrzucana do wody.

Zwyczaj jako antysemicki i barbarzyński - potępił Światowy Kongres Żydów. Dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka wyraził również Episkopat Polski.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

4 komentarzy

 • boi 28 Kwi, 2019

  Czeski zwyczaj palenia i topienia kukły Judasza wpisany jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO

 • Sławek 27 Kwi, 2019

  Za marzannę też będziemy siedzieć?

 • Jacek1981 27 Kwi, 2019

  Prawo żydowskie nad prawem Polskim, do czego dochodzi piękne regionalne tradycje zostają wymazywane na naszych oczach, niech zeznają przed sądem, że to była kukła Palestyńczyka to zasadzą im drzewko w Izraelu. Ps tylko wyczekuje realizacji ust 447 będzie się działo. W narodzie siła?.

 • w 26 Kwi, 2019

  To byl tylko zart. Jak policja wiedziala ze nie ma pozwolenia to pownna zatrzymac.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj