Bezpieczeństwo na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej jest jednym z głównych tematów spotkania grupy CELBET w Rzeszowie. Tworzy ją 11 krajów, dla których wspólnym wyzwaniem jest ochrona zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej podkreślił, że grupa CELBET działa na kilku polach. - Mamy grupę ekspertów do spraw zarządzania ryzykiem, kontroli operacyjnej, wspólnych szkoleń, wyposażenia w sprzęt graniczny naszych funkcjonariuszy - powiedział szef KAS.

Philip Kermode, szef Wydziału Cła w Dyrekcji Generalnej ds. Podatków i Unii Celnej w Komisji Europejskiej uważa, że CELBET to grupa, która w sposób wymierny realizuje tworzone na rzecz ochrony obszaru celnego Unii Europejskiej.

Jyrki Linna, szef grupy CELBET uważa, że jednym z najważniejszych obszarów jej działania jest ocena ryzyka. Jak powiedział, eksperci pracują nad analizami dotyczącymi ryzyka bezpośrednio na przejściu przy odprawie samochodów, osób i towarów.

Grzegorz Skowronek, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie dodał, że właściwa ocena zagrożenia i ryzyka ma duże znaczenie dla osób przekraczających granicę, bo zwyczajnie skraca czas odprawy. - Poprzez analizę ryzyka jesteśmy w stanie uderzać tam, gdzie zagrożenie jest największe.

Polska Służba Celna nadgoniła zaległości z przeszłości, a w kilku punktach jest w awangardzie. Chodzi o kontrole z wykorzystaniem rentgena. - Prześwietlamy każdy wagon, bez rentgena kontrola każdego wagonu była bardzo trudna - powiedział Grzegorz Skowronek.

Jutro eksperci grupy CELBET pojadą na przejście w Budomierzu. Na własne oczy zobaczą jak wygląda współpraca pomiędzy polskimi i ukraińskimi celnikami. W rzeszowskim spotkaniu grupy CELBET oprócz ekspertów z Polski uczestniczą przedstawiciele Finlandii, Estonii, Litwy, Łotwy Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Grecji.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 02 Lut, 2021
  Konsultacje dot. wykorzystania środków unijnych
  Konsultacje dot. wykorzystania środków unijnych
  W formule online na Podkarpaciu rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące wykorzystania środków w nowej perspektywie unijnej. Można składać uwagi do...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj