Noc Muzeów na Podkarpaciu. Co? Gdzie? Kiedy?
Ekspozycja w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie fot. archiwum

Atrakcyjny jest program Nocy Muzeów w naszym regionie. Muzea i inne placówki kultury zapraszają 18 maja nie tylko na nocne zwiedzanie swoich ekspozycji, ale i do udziału w koncertach, warsztatach i wystawach.

W Mielcu w Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich odbędzie się zagadkowa Noc Muzeów pod hasłem "Odkrywamy tajemnice sacrum". W programie - warsztaty witrażu dla uczestników w różnym wieku, wystawa i prezentacja multimedialna poświęcona kościołom ziemi mieleckiej, a o godz. 22:00 rozpocznie się nocne odsłanianie tajemnic Bazyliki mniejszej w towarzystwie przewodnika.

Z kolei w Muzeum Historii Fotografii Jadernówka, oddziale mieleckiego Muzeum, o godz. 12:00 zaczną się zajęcia plastyczne dla najmłodszych, jacy będą sklejać modele XIX-wiecznych urządzeń optycznych, będzie też studio portretu salonowego, a o godz. 18:00 zaplanowano spotkanie z Wojciechem Plewińskim, niekwestionowaną postacią fotografii powojennej. Wieczór wypełni koncert krakowskiej formacji MORIBUNDA, a po nim projekcja filmu "Sól ziemi" o znakomitym brazylijskim fotografie Sebastiao Salgado.

W Przemyślu Noc Muzeów organizuje Muzeum Ziemi Przemyskiej, Muzeum Dzwonow i Fajek, Muzeum Archidiecezjalne i Związek Ukraińców w Polsce.

W Europejską Noc Muzeów warto się wybrać do Żołyni, gdzie można będzie zwiedzić zabytkową kamienicę pod adresem Rynek 1. To dawny dom rodziny Dąbrowskich, znakomitych rzeźbiarzy w drewnie, tworzących w tej miejscowości na przełomie XIX i XX wieku.

Na Noc Muzeów 18 maja zaprasza też Muzeum Pamięci Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Współorganizatorem wydarzenia są: IPN i Instytut Pileckiego. Głównym punktem programu będzie spotkanie z udziałem ambasadora RP w Szwajcarii na temat tzw. Grupy berneńskiej, czyli grupy dyplomatów polskiego i żydowskiego pochodzenia, jacy w czasie II wojny światowej zaangażowali się w pomoc Żydom.

Swoje podwoje dla miłośników nocnego zwiedzania otworzy w tę sobotę Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Będzie można zwiedzać ekspozycję placówki i wziąć udział m.in. w wycieczce śladami historii tego miasta.

Noc Muzeów organizuje również Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, a zwiedzać będzie można zarówno ekspozycje stałe, jak i czasowe. Można się też udać na nocne zwiedzanie Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu. Kamienica Orsettich w Jarosławiu zaprasza także na koncerty oraz wieczorne wycieczki do Hawłowic i Pruchnika.

W noc Muzeów czynne będzie również Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej, a także placówki muzealne w Rzeszowie. Szczegóły wszystkich przedsięwzięć Nocy Muzeów na Podkarpaciu można znaleźć na plakatach i stronach internetowych muzeów.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Nowy budynek Sądu Rejonowego w Przemyślu
  Nowy budynek Sądu Rejonowego w Przemyślu
  W Przemyślu powstaje nowa siedziba Sądu Rejonowego.  To będzie nowoczesny a zarazem funkcjonalny i odpowiadający na potrzeby pracowników wymiaru sprawiedliwości...
 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj