Cenna wiedza dla chorych na nowotwory krwi
fot. K. Nazimek

Chorzy na nowotwory krwi oraz ich bliscy wzięli udział warsztatach edukacyjnych. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o roli wsparcia w procesie zdrowienia oraz o nowych terapiach hematologicznych.

Dr Marek Dudziński, kierownik kliniki Hematologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie, powiedział że tradycyjną chemioterapię, której działaniem niepożądanym jest niszczenie również tych zdrowych komórek, zastępują z dużo większym powodzeniem nowoczesne sposoby leczenia.

Jednym z nich jest leczenie celowane, które polega na podawaniu pacjentowi leku w formie tabletek, który blokuje rozwój komórek nowotworowych. W tym rodzaju terapii działania niepożądanie występują w dużo mniejszym nasileniu niż przy chemioterapii.

Drugą metodą walki z chorobą jest immunoterapia komórkowa, w której wykorzystuje się pobrane od pacjenta limfocyty. Te z kolei zostają "uczulone" na komórki nowotworowe i na nowo podane pacjentowi. Takie limfocyty mają zdolność niszczenia uszkodzonych komórek chorego.

Podczas warsztatów uczestnicy mogli dowiedzieć się również o prawidłowych sposobach żywienia, które w chorobach hematologicznych jest bardzo ważnym elementem terapii.

Mgr inż. Iwona Sajór, ekspert Fundacji DKMS, członek Instytutu Żywności i Żywienia, zaleca spożywać produkty bogatych w białko (ryby, chude mięso, białko jajka, przetwory mleczne), które wspomaga regeneracje komórek uszkodzonych podczas chemioterapii.

Ważnym elementem w rekonwalescencji są również owoce i warzywa, bo stanowią cenne źródło antyoksydanty. Produkty powinny być jak najbardziej kolorowe, ponieważ każdy kolor odpowiada innym składnikom odżywczym. Przy czym należy pamiętać, że przy stosowaniu chemioterapii spożywanie grejpfrutów jest szkodliwe, ponieważ może prowadzić do niepożądanych interakcji. Warto także unikać smażonych mięs i wędlin, a do posiłków dodawać tzw. "tłuszcze zdrowe", np. olej rzepakowy, olej lniany czy oliwa z oliwek.

Warsztaty odbyły się w Hotelu Prezydenckim, a patronat nad nimi objęła Polska Koalicja Pacjentów Onkoloicznych, Fundacja DKMS oraz Hematoonkologiczni - Stowarzyszenie Chorych na Nowotwory Krwi i Ich Bliskich.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 31 Sty, 2021
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj