Od internautów: 180 terytorialsów zaprzysiężonych
fot. Paulina Lęcznar

180 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” w niedzielę 7 lipca br. na rynku w Lubaczowie złożyło uroczystą przysięgę po ukończeniu 16-dniowego szkolenia podstawowego.

W uroczystości licznie udział wzięli zaproszeni goście, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, wojska, instytucji, duchowieństwa oraz organizacji kombatanckich, w tym przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Podkarpacki na czele z kpt. w stanie spocz. Julianem Pawełkiem – jego prezesem.

Uroczystości poprzedziła msza św. w Konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Łaskawej w Lubaczowie, która odprawiona została w intencji żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej pod przewodnictwem księdza kanonika Andrzeja STOPYRY – proboszcza parafii. Uroczysta przysięga, która odbyła się na lubaczowskim rynku rozpoczęła się o godzinie 12.30 od złożenia przez dowódcę uroczystości ppłk. Tomasza Janusza meldunku o gotowości pododdziałów do przysięgi płk. Dariuszowi Słocie dowódcy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt, odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Wojskową z Lublina, przed front szyku wystąpił poczet sztandarowy, a następnie słowa roty przysięgi złożyło 180 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił kapelan WOT ppor. Jerzy Skimina oraz proboszcz parafii prawosławnej w Przemyślu ksiądz płk Jerzy Mokrauz.
Do uczestników przysięgi wojskowej list napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który odczytany został przez ppłk. Piotra Gawana z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Minister napisał: „Dołączacie do formacji, która strzeże bezpieczeństwa obywateli w miejscu ich zamieszkania, a także reaguje na zagrożenia niemal natychmiast. Jesteście „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. To motto najpełniej wyraża zobowiązanie, jakie bierzecie na siebie w momencie składania przysięgi. Jestem pewien, że wywiążecie się z niego doskonale.”

- Przysięga, którą złożą dziś podkarpaccy terytorialsi, jest zakończeniem 16 dniowego szkolenia podstawowego naszych żołnierzy, które było sprawdzianem ich determinacji, wytrwałości i hartu ducha. Ci, którzy dziś stoją przed Wami sprawdzian ten zaliczyli celująco. Ale to dopiero początek ich trudnej żołnierskiej drogi. Przed nimi wiele kolejnych, bardzo ważnych wyzwań. Już za miesiąc rozpoczną cykl ćwiczeń rotacyjnych podczas szkolenia indywidualnego, w dalszej perspektywie przygotowanie specjalistyczne i szkolenie zgrywające w ramach pododdziału. Wszystko to po to, by za jakiś czas, być w pełni gotowym nieść wsparcie lokalnym społecznościom, a w przypadku kryzysu czy wojny móc stanąć w obronie Ojczyzny. Tak, jak czynili to w przeszłości synowie tej ziemi – powiedział dowódca podkarpackiej brygady OT płk. Dariusz Słota

***
Przysięgę złożyło łącznie 180 ochotników w tym 32 kobiet. W ramach projektu "Wakacje z WOT powołano 82 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów oraz 6 nauczycieli. Wykształcenie przedstawia się następująco: medyczne 2, prawnicze 1, techniczne 63, humanistyczne 17, ogólne 38. Obecnie w brygadzie służy blisko 3,5 tys. żołnierzy.

***
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” jest Największą Brygadą w Wojskach Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 18 Gru, 2020
  Wojsko zamawia kolejne haubice w HSW
  Wojsko zamawia kolejne haubice w HSW
  Wojsko zamówiło w Hucie Stalowa Wola dwie dodatkowe haubice samobieżne Krab z wozami pomocniczymi. Do końca 2022 roku HSW przekaże je...
 • 29 Lis, 2020
  Jarosław – przysięga 3PBOT
  Jarosław – przysięga 3PBOT
  3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej ma nowych żołnierzy. Na terenie 34. Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu słowa przysięgi wojskowej za...
 • 20 Lis, 2020
  Caritas podpisał umowę z „terytorialsami”
  Caritas podpisał umowę z „terytorialsami”
  Umowę o współpracy podpisały dziś Caritas Diecezji Rzeszowskiej i 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. To sformalizowanie dotychczasowego współdziałania, jeśli chodzi...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj