Europoseł Poręba w obronie plantatorów buraków cukrowych
Fot. Archiwum

Europoseł Tomasz Poręba interweniuje w Komisji Europejskiej w sprawie plantatorów buraków cukrowych z Podkarpacia. W swojej interpelacji zwraca uwagę na dyskryminujące rolników praktyki spółki Südzucker Polska S.A., które mogą doprowadzić do nieopłacalności uprawy buraków cukrowych.

Podkarpaccy rolnicy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji po tym, jak spółka uzależniła cenę skupu buraków od rynkowej ceny cukru. Domagają się ustalenia ceny minimalnej na surowiec przy jego kontraktacji.

Tomasz Poręba podkreśla monopolistyczny charakter decyzji spółki. Podkarpaccy rolnicy nie mają możliwości zakontraktowania buraków u innych producentów cukru, gdyż spółka Südzucker posiada w tym regionie pięć cukrowni.
Europoseł PiS zauważa jednocześnie, że w zupełnie inny sposób są przez spółkę traktowani plantatorzy z Europy Zachodniej. Np. rolnicy niemieccy są udziałowcami spółki i otrzymują dywidendę.

W związku z tym, Tomasz Poręba pyta Komisję Europejską, czy podejmie działania sprawdzające, czy Südzucker Polska S.A. swoim monopolistycznym działaniem nie narusza regulacji w zakresie wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Konsultacje dot. wykorzystania środków unijnych
  Konsultacje dot. wykorzystania środków unijnych
  W formule online na Podkarpaciu rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące wykorzystania środków w nowej perspektywie unijnej. Można składać uwagi do...
 • 22 Sty, 2021
  100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
  100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
  Do 2022 roku zostaną wyremontowane wszystkie drogi wojewódzkie, zniszczone w ubiegłym roku, podczas czerwcowej powodzi. Na ten cel województwo podkarpackie...
 • 18 Sty, 2021
  Drogi na Podkarpaciu
  Drogi na Podkarpaciu
  Zróżnicowanych warunków muszą spodziewać się kierowcy przemierzający nasz region – wynika z komunikatu Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Najwięcej utrudnień napotkamy w Beskidzie i...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj