Rzeszowski IPN zorganizuje godny pochówek znalezionych szczątków żołnierza Wehrmachtu
Fot. IPN O/Rzeszów

W Kosinie w powiecie łańcuckim podczas prac ekshumacyjnych IPN znalazł szczątki żołnierza Wermachtu, który prawdopodobnie został zabity za pomoc Polakom.

Historycy ustalili, że był to pochodzący ze Śląska, wcielony do niemieckiej armii Michał Szydłowski, który który w 1944 roku wraz ze swoim oddziałem stacjonował właśnie w Kosinie.

Wstawił się on za trzynastoma ukrywającymi się w tej wiosce uciekinierami zza Buga, którzy mieli zostać rozstrzelani. Historycy przypuszczają, że przez spór z tą sprawą z innym żołnierzem został zabity.

Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej planuje zorganizować godny pochówek Michała Szydłowskiego na cmentarzu w Kosinie.

To postać symboliczna, podobnie jak Otto Schimek, żołnierz austriacki, rozstrzelany za odmowę wykonania wyroku śmierci na polskich cywilach, pochowany na cmentarzu w Machowej koło Tarnowa.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 31 Sty, 2021
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj