Dr Tomasz Olejarz o reparacjach wojennych i dialogu historycznym z Ukrainą
Fot. Archiwum

Reparacje wojenne Niemiec to skomplikowany problem nie tylko polityczny ale i prawny - uważa politolog dr Tomasz Olejarz. Jego zdaniem sami Polacy jeszcze nie określili jaki powinien być zakres tego zadośćuczynienia i jego forma. Politolog dodaje, iż ważne jest byśmy uczulali Niemców by w relacjach z Rosją brali pod uwagę interesy takich państw jak Polska.

W przypadku gazociągu Nord Stream strona polska stara się europeizować ten problem, dając do zrozumienia, iż projekt godzi nie tylko w żywotne interesy państwa polskiego, ale Unii jako całości, czy Ukrainy - stwierdził dr Olejarz. Na ten fakt zwrócił uwagę również prezydent Ukrainy w swoim wystąpieniu podczas niedzielnych uroczystości w 80 rocznicę II wojny światowej.

Wołodymyr Zełeński w relacjach z Polską zadeklarował chęć kontynuowania dialogu historycznego - podkreślił gość Polskiego Radia Rzeszów. W jego opinii efektem ad hoc byłoby np. zniesienie moratorium na ekshumacje polskich ofiar konfliktów zbrojnych jakie były toczone na Ukrainie.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj