Ukrywali Polaków podczas II WŚ, zostaną upamiętnieni
fot. M. Kornaga

We Francji w miejscowości Fréland zostanie osłonięta tablica pamiątkowa poświęcona mieszkańcom, którzy w 1944 r. pod przewodnictwem ks. Raymonda Voegeli umożliwili ucieczkę polskim jeńcom wojennym. Udzielali im też schronienia - do wkroczenia wojsk amerykańskich.

Część jeńców polskich pochodziła z Podkarpacia - została wzięta do niewoli po bitwie w okolicach Birczy 12 września 1939 r.. Wniosek o upamiętnienie wpłynął do rzeszowskiego IPN od syna jednego z uratowanych.

We Fréland wciąż żyją ludzie, którzy pamiętają wojenne wydarzenia, zachowały się także fotografie m.in. żołnierzy w obozie oraz z dnia wyzwolenia przez wojska amerykańskie.

Dziś na uroczystościach będzie m.in. Stanisław Urbanik - syn Franciszka, który został wzięty do niewoli po bitwie pod Borownicą na Podkarpaciu i po pobycie w różnych stalagach w 1942 roku trafił do obozu w Ursprung koło Fréland. W uroczystościach wezmą także udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie .

Ucieczka wszystkich (około trzydziestu) więźniów Arbeitskommando lagier 491 miała miejsce w nocy z 26 na 27 sierpnia 1944 r. Ukrywali się u mieszkańców Fréland do 6 grudnia 1944 r. kiedy to na te tereny wkroczyły wojska amerykańskie.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 30 Gru, 2020
  Pierwsza odnowiona piwnica w Jaśliskach
  Pierwsza odnowiona piwnica w Jaśliskach
  W Jaśliskach w Beskidzie Niskim odnowiona została pierwsza z licznych w tym dawnym miasteczku zabytkowych piwnic. Samorząd ma nadzieję, że...
 • 09 Gru, 2020
  IPN upamiętnienia bohaterów wojny polsko-bolszewickiej   
  IPN upamiętnienia bohaterów wojny polsko-bolszewickiej   
  Grób porucznika Bolesława Przewoźniczka na cmentarzu w Jarosławiu odnowił rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Odrestaurowano zapomnianą mogiłę i przywrócono miejsce...
 • 26 Lis, 2020
  Poszukiwania Bramy Sandomierskiej
  Poszukiwania Bramy Sandomierskiej
  Prawdopodobnie do marca przyszłego roku potrwają prace archeologiczne na ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie. Rozpoczęły się początkiem tego tygodnia. Wykopy prowadzone...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj