Na motorach szlakiem września 1939
fot. Barbara Kozłowska

To doskonała lekcja historii i świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Tak o zakończonym dziś Edukacyjnym Rajdzie Motocyklowym szlakiem września 1939 roku na Podkarpaciu mówią jego uczestnicy.

W wydarzeniu wzięło udział około 90 osób, które przez dwa dni odwiedzały miejsca związane z II wojną światową. Spotykali się tam z historykami, a w miejscach pamięci składali kwiaty.      

Rajd rozpoczął się wczoraj (07.09) od Góry Śmierci w Pustkowie w powiecie dębickim - to obóz pracy, w którym zginęło około 15 tysięcy osób. Kolejne miejsca to m.in. cmentarz w Kolbuszowej, gdzie pochowani są polegli żołnierze, Kopiec Tatarski w Przemyślu i Muzeum Historyczne w Dukli, a na finał schron kolejowy z czasów II wojny światowej w Stępinie w powiecie strzyżowskim.

Była to już trzecia edycja tego wydarzenia, każda związana jest ze szlakiem bojowym 24 Dywizji Piechoty, tegoroczna także ze szlakiem Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

Rajd odbył się pod patronatem Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart. Partnerami rajdu byli 21 Brygada Strzelców Podhalańskich oraz IPN Oddział w Rzeszowie i Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj