Muzeum w Markowej w ogólnopolskim konkursie
fot. archiwum

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej nominowane jest do nagrody BohaterON. 2019.

“BohaterON – włącz historię!” to ogólnopolska kampania, która ma upamiętnić uczestników Powstania Warszawskiego oraz uhonorować ludzi i instytucje, które promują wiedzę o historii Polski XX wieku. Muzeum w Markowej jest nominowane w kategorii instytucja.

Muzeum powstało w marcu 2016 roku. Oprócz prezentacji ekspozycji stałej i wystaw czasowych, muzeum jest m.in. gospodarzem corocznego Ogólnopolskiego Zjazdu Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

W październiku ubiegłego roku przy muzeum otwarto Sad Pamięci – miejsce poświęcone Polakom, którzy w miastach i wsiach całej przedwojennej Polski w czasie niemieckiej okupacji z narażeniem życia ratowali skazanych na zagładę Żydów. Na szklanych, podświetlanych tablicach wymieniono blisko 1500 miejsc, w których działało około 6700 polskich Sprawiedliwych.

Z inicjatywy muzeum także w ubiegłym roku na ścianie kamienicy przy ul. Kopernika w Rzeszowie powstał mural poświęcony Irenie Sendlerowej.

Na Muzeum w Markowej, można głosować do 2 października na stronie www.bohateron.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 29 Sty, 2021
  Film online w ramach obchodów Roku Grupy Ładosia
  Film online w ramach obchodów Roku Grupy Ładosia
  Pokazem filmowym Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej inauguruje dziś obchody Roku Grupy Aleksandra Ładosia. Były ambasador...
 • 20 Sty, 2021
  Pomoc z PCK
  Pomoc z PCK
  Rodziny i osoby samotne o niskich dochodach z powiatów: łańcuckiego i przeworskiego mogą otrzymać pomoc żywnościową z Polskiego Czerwonego Krzyża....
 • 02 Sty, 2021
  Żołynia Skarbnica wspomnień
  Żołynia Skarbnica wspomnień
  Zdjęcia rodzinne, dokumenty i zapisy dźwiękowe rozmów z najstarszymi mieszkańcami – na takie materiały wspomnieniowe czeka Gminny Ośrodek Kultury w...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj