Zapraszamy Państwa na monodram w wykonaniu Elżbiety Lewak, którego literacką kanwę stanowi proza i poezja Beaty Obertyńskiej (1898 - 1980), powieściopisarki, która po agresji ZSRR na Polskę, w czasie okupacji sowieckiej Lwowa, w lipcu 1940 r. została aresztowana przez NKWD i osadzona w areszcie w osławionych lwowskich Brygidkach. Więziona kolejno w Charkowie i Starobielsku, została zesłana do gułagu w Workucie.

Po ataku Niemiec na ZSRR, w konsekwencji układu Sikorski - Majski została uwolniona. Wstąpiwszy do Armii Polskiej w ZSRR pod dowództwem gen. Władysława Andersa, przeszła cały bojowy szlak Armii Polskiej, wiodący przez Iran, Palestynę, Egipt i Włochy. W randze porucznika służyła w kwaterze Oświaty II Korpusu w Rzymie. W tym czasie powstaje Jej dziennik - wspomnienie, zatytułowany „W domu niewoli” (Rzym 1946 r.). To relacja z więziennej i łagrowej tułaczki Autorki po wspomnianych miejscach odosobnienia.

Reżyser przedstawienia, Zbigniew Chrzanowski (dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie), zatytułował spektakl „Z DOMU NIEWOLI”. Tytuł ten zaczerpnął z finału opowieści. Kiedy bohaterka przekracza granice, „kiedy na moście dudnią kroki, usłyszała jakby biblijny głos Pana z Synaju: - Jam jest Pan Bóg twój, który cię wywiódł z domu niewoli...”.

Według Chrzanowskiego tytuł ten nadaje spektaklowi optymistyczną barwę. - Z domu niewoli bowiem, według biblijnego przesłania i według historycznych faktów, zawsze można wyjść.

Prapremiera przedstawienia odbyła się w listopadzie 2012 r. na Festiwalu Monospektakli „Monowschód” w Wilnie. Premiera natomiast miała miejsce we Lwowie tego samego roku. Spektakl był wystawiany z powodzeniem w wielu miastach Polski, m.in. w Opolu, Kluczborku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i wielokrotnie w Warszawie. Teraz przyszła kolej na Rzeszów.

*Elżbieta Lewak - lwowianka, Polka, absolwentka Wydziału Polonistyki UW, z wykształcenia - redaktor, z zamiłowania - aktorka. W 2008 r. debiutowała na deskach Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie. W 2009 r. dołączyła do Teatru Polonistyki UW. Monodram „Z domu niewoli” jest wynikiem pracy z dyrektorem lwowskiego teatru. Jest to pierwszy monodram w jej wykonaniu.

Zaproszenia do zdobycia na naszej antenie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kliknij aby powiększyć fotografię 101981_6b3e6dc5e.jpg
Elżbieta Lewak
Czytany 732 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj