Gang przemytników bursztynu rozbity
fot. archiwum CBA

Na trzy miesiące do aresztu trafiło 6 osób zatrzymanych w piątek przez funkcjonariuszy rzeszowskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Podejrzani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej przemycającej z Ukrainy do Polski znaczne ilości bursztynu. W gangu było 5 obywateli Ukrainy i Polak, mieszkaniec jednej z podprzemyskich miejscowości. Grupa działała od 2014 roku, a jej działalność doprowadziła skarb państwa do strat w kwocie ponad 23 milionów złotych.

Wysokiej jakości bursztyn był wydobywany w kopalniach na Ukrainie i przemycany w towarach sprowadzanych legalnie do Polski m.in. w felgach samochodowych i panelach. Następnie przechowywany w umówionych składach celnych w celu dalszej dystrybucji. Jak ustalono bursztyn był przemycany jednorazowo w paczkach po około 50 kg, a transport w głąb kraju odbywał się raz w tygodniu łącznie po 200 kg.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uszczuplenia należności celno - skarbowych wielkich rozmiarów, a Polak powoływanie się na wpływy w instytucjach samorządowych Jarosławia. Za zarzucane im czyny grozi kara do 10 lat więzienia.

Sprawa zajmuje się Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj