Haft rzeszowski - tradycja i współczesne inspiracje
fot. www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl

Przykłady zastosowania ludowych elementów we współczesnym wzornictwie prezentuje wystawa w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie. Zgromadzono na niej tradycyjne zapaski i koszule ozdobione haftem rzeszowskim. Obok są m.in. serwety i poduszki ozdobione takimi haftami autorstwa Krystyny Jankiewicz i jej syna Bartłomieja. 

Ekspozycja ma pokazać, że region rzeszowski posiada swoje oryginalne hafty. Są koloru czerwonego i niebieskiego w różnych odcieniach od jasnego po granat. 

Na wystawie jest też niebieski sweterek z białym wzorem haftu, oraz czerwono - niebieska spódniczka. Ubiór pokazuje, że elementy regionalne mogą być wykorzystane w modzie. 

Przy okazji wystawy wydano Wzornik Rzeszowski autorstwa Bartłomieja Jankiewicza. Są tam opisy wykonania oraz gotowe wzory czerwono - niebieskiego haftu. 

Jak mówi kierownik placówki Elżbieta Dudek - Młynarska chodzi o to by w przestrzeni publicznej zaistniało wzornictwo z naszego regionu, a nie jak do tej pory góralskie czy łowickie.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 02 Lut, 2021
  Powstaje album Kańczugi
  Powstaje album Kańczugi
  Dzięki mieszkańcom Kańczugi i okolicznych miejscowości zebrano już ponad 2 tys. starych fotografii dokumentujących historię miasteczka i jego okolic. Do...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj