W jedlickiej rafinerii powstanie ekologiczna instalacja do produkcji bioetanolu II generacji.

Zakład w Jedliczu, wchodzący wraz z rafinerią w Trzebini w skład Orlen Południe będzie pierwszą tego typu instalacją w Polsce i drugą w Europie.

Do produkcji biokomponentów będzie wykorzystywana słoma od rolników z Podkarpacia, a także województw małopolskiego i lubelskiego. Jedlicka rafineria ma produkować 25 tys.ton bioetanolu rocznie.

W starostwie powiatowym w Krośnie odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu województwa, powiatu krośnieńskiego, Krosna i Jedlicza, urzędu wojewódzkiego i parlamentarzystów, podczas którego prezes Orlen Południe Jarosław Wróbel wraz z członkami zarządu przedstawili projekt instalacji i niezbędne inwestycje towarzyszące. Do przywozu słomy i wywozu biokomponentów potrzebne będą zupełnie nowe rozwiązania komunikacyjne - drogowe i kolejowe.

Pełne moce produkcyjne instalacja ma uzyskać w roku 2025 co oznacza, że nie ma zbyt wiele czasu na budowę nowych bezpiecznych dróg prowadzących do rafinerii i łącznika kolejowego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

  • 27 Sty, 2021
    Protest przeciwko kamieniołomowi w Iwli
    Protest przeciwko kamieniołomowi w Iwli
    "Chcemy góry a nie dziury", "Chcemy myślenia a nie kamienia", "Lepsza wieża widokowa niż kopalnia odkrywkowa" - takie okrzyki wznosili...
  • 22 Sty, 2021
    Staw w Ustrobnej – rewitalizacja
    Staw w Ustrobnej – rewitalizacja
    XIX-wieczny staw dworski w Ustrobnej, odzyskał dawny wygląd. Dzięki projektowi „Przywrócenie i ochrona naturalnych środowisk przyrodniczych w Ustrobnej”, do stawu...
  • 19 Sty, 2021
    Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
    Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
    Fotografie, sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażenie restauracji, warsztatu krawieckiego, a także zaimprowizowany piknik w plenerze. To niektóre elementy wystawy „Dojrzałość” prezentowanej...

1 komentarz

  • Observator 24 Wrz, 2019

    Uznanie za ożywianie wspieranie perspektyw rozwojowych firm Podkarpacia a nie ich zamykanie i likwidacja a ludzie na bruk, jak bywało to w niedalekiej przeszłości czyli w tzw. III RP. Ludzie będą mieli pracę i utrzymanie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj