Wiceminister M. Warchoł o reformie więziennictwa i kolejnych inwestycjach
fot. archiwum

1,5 miliarda złotych w ostatnich trzech latach wydano w kraju na inwestycje w więziennictwie. Na Podkarpaciu trafiło ponad 90 milionów powiedział w Rzeszowie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Zakłady karne są przebudowywane, powstają nowe miejsca pracy dla osadzonych. Tak jak np. w Zakładzie Karnym w Rzeszowie, gdzie wybudowano halę produkcyjną i magazyn. Docelowo ma tam pracować 750 osadzonych, którzy nie mogą opuszczać murów więzienia.

Obecnie trwa szukanie firmy z branży drzewnej, która wyposaży budynki i zatrudni więźniów.

Dzięki reformie przeprowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, zwiększa się liczba pracujących osadzonych. Na Podkarpaciu pracuje prawie 60% więźniów, w kraju średnia wynosi 56%. Również w naszym województwie najwięcej osadzonych wykonuje pracę odpłatnie. W całej Polsce to 46%.

Więźniowie pracują w systemie 8 godzinnym, za minimalne wynagrodzenie. 45% z pensji trafiana rzecz funduszu aktywizacyjnego, który ma umożliwić powstawanie kolejnych miejsc pracy dla więźniów, a kolejne 7% do Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej.

Ponadto wiceminister zapowiedział iż w Bieszczadach od stycznia przyszłego roku zostanie ponownie otwarty Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Olszanicy w powiecie leskim. W Chmielowie w powiecie tarnobrzeskim ma powstać najnowocześniejszy w Europie zakładu karany dla kobiet.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 01 Lut, 2021
  2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia w Tarnobrzegu
  2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia w Tarnobrzegu
  Na wniosek Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego Rada Miasta Tarnobrzega ustanowiła rok 2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia. Ideą tego przedsięwzięcia jest przypomnienie postaci...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj