Zmiany w samorządach i Urzędzie Wojewódzkim po wyborach
Fot. jj

Przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej i radni, którzy w niedzielnych wyborach zostali wybrani do parlamentu muszą zrezygnować z dotychczasowych funkcji. Spośród 26 posłów którzy będą reprezentować Podkarpacie w Sejmie 9 to debiutanci.

Wśród nich jest m.in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Jeżeli przyjmie mandat poselski, nastąpią zmiany na tym stanowisku. Konstytucja zabrania łączenia zatrudnienia w administracji rządowej z pracą posła. Wojewoda ma 14 dni na rezygnację ze stanowiska - w przeciwnym razie straci mandat i otrzyma go pierwsza osoba z największą liczbą głosów która nie weszła do Sejmu z listy PIS w okręgu rzeszowsko tarnobrzeskim. 

Do Sejmu dostała się także Maria Kurowska, która startowała z list PIS w okręgu krośnieńsko-przemyskim. Jest ona członkiem zarządu województwa i radną sejmiku. W tym przypadku mandat radnej wygasa automatycznie. Nowego kandydata na członka zarządu zgłasza marszałek województwa a o wyborze decydują sejmikowi radni.

Zmiany będą także w powiecie jarosławskim, bo dotychczasowy starosta Tadeusz Chrzan został posłem. W tym przypadku nowego starostę wybiorą radni powiatu.

Nowa radna będzie też w Rzeszowie. Mandat poselski zdobył Wiesław Buz wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Kolejną osobą z listy Rozwoju Rzeszowa, która otrzymała największa liczbę głosów podczas wyborów samorządowych jest Ewelina Fijołek. 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 31 Sty, 2021
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj