W Tarnobrzegu znów będą zbierać na renowację zabytowej nekropolii
fot. W.Piasek

Od 22 lat prowadzone są w Tarnobrzegu kwesty na rzecz ratowania zabytkowej nekropolii w najstarszej dzielnicy miasta Miechocinie.

Inicjatorem tej akcji jest Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne. Dzięki corocznym zbiórkom XVIII wieczny cmentarz na Piaskach został podniesiony z ruin. Pierwsze prace polegały na rekonstrukcji muru okalającego nekropolię oraz gruntownej odbudowie cmentarnej kaplicy. W kolejnych latach przeprowadzono renowację 20 najcenniejszych pod względem artystycznym nagrobków. Drugie tyle czeka na zabiegi konserwatorskie, które będą finansowane również z tegorocznej kwesty. Łączna kwota zebranych dotychczas pieniędzy to niespełna 250 tys.zł.

Zbiórkę 1 listopada poprowadzi 50 wolontariuszy przy bramach tarnobrzeskich cmentarzy: parafialnego ojców Dominikanów, wojennego przy ulicy Targowej i parafialnego w Miechocinie.

Z kolei 2 listopada po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat na zabytkowej nekropolii zostanie odprawione nabożeństwo za dusze zmarłych.

Po zakończeniu mszy młodzież z tarnobrzeskich szkół zaprezentuje tam program artystyczny nawiązujący do czasu i miejsca uroczystości.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Bójka nad Wisłą w Tarnobrzegu
  Bójka nad Wisłą w Tarnobrzegu
  W Tarnobrzegu zazdrosny o byłą dziewczynę 16-latek pobił z kolegami jej obecnego chłopaka. Do zdarzenia doszło na ulicy Wałowej. Jak...
 • 01 Lut, 2021
  2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia w Tarnobrzegu
  2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia w Tarnobrzegu
  Na wniosek Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego Rada Miasta Tarnobrzega ustanowiła rok 2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia. Ideą tego przedsięwzięcia jest przypomnienie postaci...
 • 30 Sty, 2021
  PSZOK w Tarnobrzegu już czynny
  PSZOK w Tarnobrzegu już czynny
  Po miesięcznej przerwie został ponownie uruchomiony Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Tarnobrzegu. W ramach stałych opłat za odbiór śmieci...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj