Chcą ochrony Doliny Rzeki Smarkatej
Fot. Wanda Piasek

O objęcie prawną ochroną Doliny Rzeki Smarkatej na terenie dawnej Puszczy Sandomierskiej zabiegają przyrodnicy z Podkarpackiego Towarzystwa Wolne Rzeki.

Chodzi o obszar 200 hektarów unikatowego krajobrazu z naturalnie meandrującą rzeką, na którym stwierdzono ponad 120 chronionych gatunków fauny i flory. Do szczególnych okazów zaliczają się m.in. ptaki sóweczki, raki szlachetne w wodach Smarkatej, krzewinki widłaka i kilkusetletnie dęby. Wyjątkowość tego terenu polega na braku ingerencji człowieka w dziewiczą roślinność i naturalne kształtowanie ekosystemu.

Obszarem tym zainteresowała się w 2016 roku nieformalna grupa miłośników przyrody z Tarnobrzega. Własnym sumptem przeprowadzili oni najpierw fachową inwentaryzację chronionych gatunków a później opracowali niezbędną dokumentację potrzebną do nadania sprawie oficjalnego charakteru. Idea projektowanego rezerwatu zainspirowała ich również do zawiązania organizacji.

W marcu tego roku już jako Podkarpackie Towarzystwo Wolne Rzeki przyrodnicy złożyli do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie wniosek o powołanie Rezerwatu Przyrody Doliny Rzeki Smarkatej. Dotychczas wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie, natomiast zarządzające tym obszarem Nadleśnictwa Nowa Dęba i Mielec, milczą.

Tymczasem przepisy prawa nie precyzują ile czasu ma Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska na podjęcie decyzji w tej sprawie.

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Artykuły powiązane

 • 01 Lut, 2021
  2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia w Tarnobrzegu
  2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia w Tarnobrzegu
  Na wniosek Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego Rada Miasta Tarnobrzega ustanowiła rok 2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia. Ideą tego przedsięwzięcia jest przypomnienie postaci...
 • 29 Sty, 2021
  W Tarnobrzegu powstaje Jadłodzielnia
  W Tarnobrzegu powstaje Jadłodzielnia
  Tarnobrzeg jest kolejnym miastem na Podkarpaciu, w którym powstanie Jadłodzielnia. Całe przedsięwzięcie nawiązuje do idei foodsharingu, czyli dzielenia się jedzeniem....
 • 23 Sty, 2021
  Zatrzymani za narkotyki i dopalacze
  Zatrzymani za narkotyki i dopalacze
  W powiecie tarnobrzeskim zatrzymano 3 mężczyzn podejrzanych o posiadanie środków odurzających i psychoaktywnych. Wpadli w ręce policjantów na jednym z...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj