Święto Niepodległości. W Rzeszowie odsłonięcie pomnika J.Piłsudskiego
Fot, jj

Na Podkarpaciu obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w wielu miejscowościach regionu. Zaplanowano m.in. msze św. w intencji ojczyzny, koncerty pieśni patriotycznych, biegi uliczne, wystawy okolicznościowe.

Obchody z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbędą się m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Stalowej Woli, Tarnobrzegu i Przemyślu.

W Rzeszowie tegoroczne uroczystości będą połączone z odsłonięciem pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. W poniedziałek po mszy św. w kościele farnym uczestnicy uroczystości przejdą na Plac Wolności. Odsłonięty tam zostanie pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Przewidziano wystąpienia m.in. wojewody podkarpackiego, marszałka województwa i prezydenta miasta.

 Okazały 8-metrowy monument przedstawia marszałka na kasztance. Wykonawcą projektu i odlewu figury był krakowski rzeźbiarz Władysław Dudek. Pomysł upamiętnienia marszałka zrodził się jeszcze przed wojną, kiedy Józef Piłsudski został honorowym obywatelem Rzeszowa, a dzisiejszy Plac Wolności, gdzie dziś stoi pomnik był placem jego imienia.  Budowa pomnika pochłonęła około miliona złotych. Większość pochodziła ze zbiórek i sponsorów. Duży wkład miało miasto Rzeszów i samorząd województwa podkarpackiego. Uroczystości odsłonięcia pomnika będzie transmitować Polskie Radio Rzeszów.

W Krośnie po nabożeństwie za ojczyznę w miejscowej bazylice nastąpi przemarsz pod pomnik marszałka Piłsudskiego. Obchodom w tym mieście towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne i sportowe; wśród nich XXIII Bieg Niepodległości.

Z kolei w Przemyślu w poniedziałek w południe rozpocznie się zwiedzanie miasta "Śladami Orląt Przemyskich". Przedsięwzięcie przygotowało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Natomiast w Stalowej Woli już po raz 27. odbędzie się Ogólnopolski Uliczny Bieg Niepodległości. Jego celem – jak zaznaczają organizatorzy – jest przede wszystkim uczczenie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, upowszechnienie sportu, a także popularyzacja biegania jako najprostszej formy czynnego wypoczynku. W biegu głównym na pięć kilometrów mogą wziąć udział wszyscy chętni, zrzeszeni i niezrzeszeni, którzy ukończyli 16 lat.

Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się także w wielu innych miejscowościach regionu.

(PAP + Inf wł)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Nowy budynek Sądu Rejonowego w Przemyślu
  Nowy budynek Sądu Rejonowego w Przemyślu
  W Przemyślu powstaje nowa siedziba Sądu Rejonowego.  To będzie nowoczesny a zarazem funkcjonalny i odpowiadający na potrzeby pracowników wymiaru sprawiedliwości...
 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Weekendowe autobusy do uzdrowisk
  Weekendowe autobusy do uzdrowisk
  Od maja ekologiczne, miejskie autobusy z Krosna mogłyby w weekendy jeździć do uzdrowisk Iwonicz i Rymanów. Taką propozycję składają władze...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj