Remont zakończył się... odkryciem malowideł z XIX wieku
fot. pixabay.com

W jednym z pomieszczeń Starostwa Powiatowego w Przemyślu, gdzie mieści się wydział komunikacji, odkryto XIX-wieczne malowidła. Przykryte były warstwami farb. Odkrycia dokonano podczas kolejnego odświeżania ścian biura.

Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków zalecił odsłonięcie dekoracji i uruchomił procedurę wpisania jej na listę zabytków. Urzędnicy mają organizacyjny problem. Wydział komunikacji obsługuje rocznie 40 tys. osób. Wyłączenie z użytkowania pomieszczenia wiąże się z dużym utrudnieniem.

Leszek Pusiarski naczelnik wydziału komunikacji powiedział nam, że gdyby wiedział do czego doprowadzi mały remont, to nigdy by go nie rozpoczynał. W podobnej sytuacji znaleźli się w przeszłości urzędnicy niższych pięter.

Starostwo Powiatowe mieści się w byłym klasztorze Dominikanów wzniesionym w XVI wieku. Kilkanaście lat wstecz w pomieszczeniach biurowych odkryto XVIII-wieczne dekoracje. Zostały odsłonięte. Teraz cieszą oczy urzędników i petentów między innymi wydziału geodezji. Dekoracje odkryte w wydziale komunikacji są młodsze. Wydział znajduje się na II piętrze nadbudowanym w 1874 roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj