Nagrody za działania w turystyce i wykorzystanie pieniędzy unijnych
Fot. Barbara Kozłowska

12 odznak i wyróżnień za zasługi dla rozwoju turystyki wręczono podczas wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki w Pstrągowej. To 3 odznaki Ministra Sportu i Turystyki oraz 9 nagród marszałka województwa podkarpackiego. Wśród laureatów są przewodnicy PTTK, organizatorzy rajdów motocyklowych  osób działających na rzecz zachowania dziedzictwa regionu, a także grupa ATM producent serialu Wataha czy wydawnictwo Carpathia. 

Gala była także okazją do wręczenia 6 statuetek w konkursie "Podkarpackie Mistrzowskie Zmiany". Promuje on pomysły zrealizowane dzięki pieniądzom z regionalnego Programu Operacyjnego. Na konkurs zgłoszono 62 projekty w pięciu kategoriach: dla gospodarki, dla mobilności, dla środowiska, dla lepszego jutra oraz dla rodziny. W głosowaniu internautów zwyciężyło mieszkanie wspomagane dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Jarosławiu.

Lista nagrodzonych w dziedzinie turystyki 

  1. Odznaka "Za zasługi dla turystyki" Ministra Sportu i Turystyki Monika Kowalczyk nauczycielka i przewodnik PTTK z Sanoka
  2. Odznaka "Za zasługi dla turystyki" Ministra Sportu i Turystyki Artur Kowalczyk Prezes Koła Przewodników PTTK w Sanoka
  3. Odznaka "Za zasługi dla turystyki" Ministra Sportu i Turystyki Radosław Mikuły członek PTTK oraz Autobmobilklubu Rzeszowskiego, organizator rajdów motocyklowych i Podkarpackiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych.

Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego "Za szczególną aktywność w rozwoju turystyki i jej promocji"

 1. Barbara i Dariusz Mielczarek za popularyzację turystyki konnej w Beskidzie Niskim, uporządkowaniu cmentarzy wojennych z I wojny wojny światowej, odnowienie cerkwi w Kotani, Krempnej i Ożennej oraz cmentarza łemkowskiego w Kotani.
 2. Magdalena Ozimek, która prowadzi Biuro Turystyczne OMNIBUS w Iwoniczu - Zdroju oraz Centrum Informacji Turystycznej. 
 3. Artur Szymański prezes zarządu Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz trener niepełnosprawnych studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego.
 4. Grupa ATM, producent serialu "Wataha" za promocje walorów turystycznych regionu i uatrakcyjnienie oferty produktów turystycznych regionu.
 5. Wydawnictwo Carpathia , które specjalizuje się w publikacjach o tematyce regionalnej.
 6. Gminny Ośrodek Kultury w Lubaczowie, który m.in. organizuje Festiwal Dziedzictwa Kresów.
 7. Nadleśnictwo Baligród, Wojciech Głuszko, Kazimierz Nóżka, Marcin Scelina - panowie stworzyli fanpage  Nadlaśnictwa, który plubiło już 150 tys. użytkowników. 
 8. Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy "Vinum pro cultura" za promocję i rozwój enoturystycznej oferty regionu.
 9. BWA w Krośnie za rozwój oferty produktów turystycznych i promocję walorów regionu.

Lista laureatów w konkursie Podkarpackie Mistrzowskie Zmiany

 1. „Mistrzem zmian” w kategorii:dla gospodarki została firma NoveltyUNIT – Krzysztof Ciepluch za projekt: „Wprowadzenie na rynek nowej oferty BIOinnowacyjnych produktów w oparciu o wyniki przeprowadzonych prac B+R”

Firma kupiła kompleksową linię produkcyjną do przygotowania półproduktów, dozowania, napełniania i etykietowania opakowań kosmetyków. Pierwszą powstałą tu serią kosmetyczną jest „BIOnly forest”. Składa się ona z kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy, ciała, rąk oraz do pielęgnacji i kondycjonowania włosów, opracowanych na bazie wyciągu z kory i drewna bukowego.

 1. Mistrzem zmian” w kategorii: dla mobilności została: Gmina Miasto Sanok, która wspólnie z partnerami: Gminą Zagórz i Gminą Sanok zrealizowała projekt: „Wdrożenie zintegrowanego systemu ograniczenia niskiej emisji w ramach systemu transportu w MOF Sanok-Lesko”

   Budynek starego dworca autobusowego w Sanoku został rozebrany, a na jego miejscu powstało nowoczesne centrum przesiadkowe. Na dworzec PKP można przejść zabudowaną kładką nad torami. W ramach projektu powstały również place manewrowe, przystanki dla autobusów, postój taksówek i parking dla samochodów osobowych. Kupiono także 11 niskoemisyjnych autobusów.

 1. „Mistrzem zmian” w kategorii: dla środowiska została Gmina i Miasto Nisko, która wraz z partnerami Gminą Pysznica i Gminą Stalowa Wola zrealizowała projekt: „Szlakiem dziedzictwa kulturowego, zabytków kultury i oferty kulturalnej MOF Stalowa Wola”

Prace obejmowały m.in. odnowienie elewacji dawnego kina oraz modernizację i wyposażenie pomieszczeń. Wewnątrz budynku powstały pracownie: muzyczna, fotograficzna, plastyczna oraz sale taneczna i multimedialna. Zmodernizowaną salę widowiskową wyposażono w nowoczesne oświetlenie, nagłośnienie, kurtynę, mechanizmy do scenografii oraz magazyn i garderobę.

 1. Mistrzem zmian” w kategorii:dla lepszego jutra zostało Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość" w Dębicy za projekt: Bar „Radość” w Dębicy

 W Barze „Radość" zatrudniono 18 osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym, pozostających bez zatrudnienia, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną. Pracują tutaj jako kelnerzy, pomoce kuchenne, pracownicy porządkowi i administracyjni. Wsparciem służą im trenerzy pracy, doradcy zawodowi i psycholog.

 1. Mistrzem zmian” w kategorii: dla rodziny została: Gmina Lubaczów za projekt: „Rozbudowa i przebudowa budynku byłej szkoły podstawowej w Krowicy Lasowej wraz z zagospodarowaniem otoczenia na potrzeby utworzenia Domu Pomocy Społecznej”

 W DPS w Krowicy Lasowej mieszka obecnie 28 osób. Pracują z nimi profesjonalni opiekunowie, trenerzy, psycholog i fizjoterapeuta. Mieszkańcy uczestniczą w warsztatach artystycznych, manualnych i integracyjnych. W sali aktywności fizycznej mogą korzystać z ćwiczeń dostosowanych do swoich możliwości, na nowym boisku mogą pograć w piłkę, a w holu skorzystać ze stołu do ping-ponga.

 1. Plebiscyt na „Mistrza” w głosowaniu internetowym wygrał projekt: „Mieszkanie wspierane w Jarosławiu”. Internauci oddali na niego: 21 559 głosów. 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 30 Sty, 2021
  Rzeszów poza czołówką konkursu "Świeć się"
  Rzeszów poza czołówką konkursu "Świeć się"
  Rzeszów zajął 13 miejsce w ogólnopolskim plebiscycie na najpiękniej oświetlone świątecznie miasto w Polsce. W głosowaniu internautów zwyciężył Chełm. W...
 • 18 Gru, 2020
  Strzyżów – modernizacja US
  Strzyżów – modernizacja US
  Panele fotowoltaiczne na dachu, a także docieplenie ścian zewnętrznych – to niektóre z prac budowlanych, jakie zostały wykonane w budynku...
 • 24 Lis, 2020
  Targowisko w Strzyżowie
  Targowisko w Strzyżowie
  Rozpoczęła się budowa nowego targowiska w Strzyżowie. Będzie ono położone niedaleko centrum miasta, w pobliżu tzw. małej obwodnicy przy ulicy...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj