Szczegółowe sprawdzanie ważności i autentyczności dokumentów w dostępnych bazach krajowych i europejskich.  To obowiązek straży granicznej po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących zasad przekraczania granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Jak informują służby lotniskowe w porcie Rzeszów Jasionka  zmiany wymogły wprowadzenie nowych procedur oraz  ściślejszą  współpracę  pracowników lotniska ze strażą graniczną.

Jak powiedział  na naszej antenie komendant pograniczników w placówce  w Jasionce Maciej Pruski każdy podróżny jest  bardzo dokładnie kontrolowany. To  wydłuża czas odprawy. Ważne jest więc aby zgodnie z wymaganiami przewoźników zgłosić się 2 godziny przed odlotem. To może się w najbliższym czasie zmienić. Port w Jasionce  już otrzymał w tej sprawie rekomendację od Ryanaira zalecającą pasażerom przybycie na lotnisko 3 godziny przed startem samolotu.

Nowe przepisy obowiązują od 7 kwietnia w 22 krajach Strefy Schengen. Spośród państw europejskich nie należą do niej Wielka Brytania.Irlandia, Cypr, Rumunia, Bułgaria i Chorwacja.  To oznacza, że kontrole graniczne  mogą  w tych państwach wyglądać zupełnie inaczej  - dodają przedstawiciele  podkarpackiej straży granicznej.          

O zmianie przepisów dotyczących zasad przekraczania granic zewnętrznych Unii Europejskiej zdecydował Parlament Europejski  i Rada Unii Europejskiej. To skutek większego zagrożenia terrorystycznego w Europie i w związku z tym  zapewnienia większego  bezpieczeństwa podróżnych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj