Podkarpacie oprócz branży lotniczej postawi na kosmonautykę?
fot. pcinn.org

Podkarpackie Centrum Innowacji chce być bliżej kosmosu. I uruchamia interdyscyplinarne koło naukowe, które będzie prowadzić eksperymenty na pokładzie nanosatelitów.

W planach jest wystrzelenie w atmosferę ziemską trzech takich statków powietrznych, mają krążyć w kosmosie przez 3 lata.

Prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji Jacek Kubrak uważa, że to jest najlepszy czas, żeby Podkarpacie włączyło się w rozwój badań i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Za kilkanaście lat będzie tak dużo rozwiązań komercyjnych, że dla nowych graczy zabraknie przestrzeni. Dzisiaj wygrywa dobry i ciekawy pomysł, a reszta to jest technika. Wystarczy wiedza, trochę kreatywności i wyobraźni - powiedział Jacek Kubrak.

W planach jest, aby badania prowadzone w przestrzeni kosmicznej dotyczyły m.in. wykorzystania ogniw grafenowych do produkcji energii elektrycznej na orbicie, nawigacji satelitów czy eksperymentów biomedycznych.

Do pracy w kole naukowym kosmonautyki zaproszeni są studenci i doktoranci rzeszowskich uczelni. Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek (17.12) o godz .16:45, w Podkarpackim Centrum Innowacji w Rzeszowie.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 31 Sty, 2021
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj