Kraków zachwycony działaniami na rzecz zabytków w Przemyślu
fot. nikitastudio

Kraków ma problemy z wykorzystaniem zabytków twierdzy pochodzącej z tego samego okresu co przemyska. Choć zachowała się w nienaruszonym niemal stanie nie jest w pełni dostępna dla turystów ze względu na duże rozdrobnienie właścicielskie różnych jej obiektów.

Duże wrażenie na Krakusach robi Związek Gmin Fortecznych w Przemyślu zajmujący się rewitalizacją i promocją Twierdzy Przemyśl. Przysłali do Przemyśla liczną delegację reprezentującą tamtejszy samorząd ale też swoich ekspertów od ratowania i turystycznego wykorzystania militarnych zabytków.

Przemyskie rozwiązania wręcz ich zachwyciły. Jak powiedzieli na uznanie zasługuje wspólna troska lokalnych samorządów o zabytki forteczne i wspólne budowanie programów konserwatorskich oraz promocyjnych. Chcą się tego uczyć, podpatrywać i przenosić na swój grunt.

Strony zadeklarowały ścisłą współpracę. Zrodziła się idea by dwie twierdze wzajemnie się promowały i wspólnie aplikowały po dotacje z funduszy zewnętrznych i zabiegały o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj