Robert Choma o powodach niewpuszczenia go na Ukrainę
Fot. Archiwum

Prezydent  Przemyśla Robert Choma poprosił   Ministerstwo Spraw Zagranicznych o wyjaśnienie  przyczyn 5-letniego zakazu wjazdu na teren Ukrainy.   Dowiedział się o nim wczoraj na granicy w Medyce. Dokument został wydany 29 grudnia.  Rzeczniczka  Służby Bezpieczeństwa Ukrainy  powiedziała, że  taki zakaz wydawany jest wobec osoby, której działania lub wypowiedzi zagrażają bezpieczeństwu lub są sprzeczne z interesami Ukrainy. Nie podała jednak konkretnych przykładów.
Prezydent Choma uważa, że sytuacja jest absurdalna. Uważa się  za  przyjaciela Ukrainy i współautora wielu polsko-ukraińskich projektów.  Jednocześnie nie ukrywa ,że wspiera w Przemyślu środowiska narodowe, które upominają się o prawdę historyczną. Jest przeciwnikiem "banderyzmu" i propagowania go w różnych formach . Prezydent  Choma uważa, że komuś zależy na zaostrzeniu relacji polsko-ukraińskich na szczeblu samorządowym.

Tymczasem Związek Ukraińców w Polsce z zaskoczeniem przyjął informację o wydanym przez SBU pięcioletnim zakazie wjazdu na teren Ukrainy  prezydenta Przemyśla Roberta Chomy. Ich zaskoczenie jest tym większe,  że okoliczności wydania zakazu są niejasne.
W wydanym oświadczeniu napisano, że "niewpuszczenie obywatela obcego państwa, a tym bardziej wysokiego funkcjonariusza publicznego jakim jest prezydent miasta Przemyśla to krok radykalny i musi być związany z poważnymi udokumentowanymi zarzutami. Związek Ukraińców w Polsce zaapelował do władz Polski i Ukrainy o jak najszybsze wyjaśnienie tej sprawy.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj