Jasielscy radni za Centralnym Portem Komunikacyjnym
Fot. materiały prasowe CPK

Do 10 marca można zgłaszać uwagi do lokalizacji dróg i szlaków kolejowych prowadzących do Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać między Łodzią i Warszawą. Wpłynęło już ponad 10 tysięcy wniosków.

Stanowisko popierające inicjatywę rządu przegłosowali radni miejscy Jasła. Uchwała stwierdza m.in. że planowane inwestycje przyczynią się do rozwoju miasta i regionu jasielskiego przez jego lepsze połączenie komunikacyjne z centrum Polski. Radni zwracają jednak uwagę na konieczność przedłużenia drogi krajowej nr 73 Pilzno - Jasło do autostrady A4, przebudowy linii kolejowej nr 106 Rzeszów - Jasło i budowy nowego szlaku kolejowego na odcinku z Jasła do Dębicy. Podobne stanowiska przyjmują też inne samorządy regionu jasielskiego.

W województwie podkarpackim w ramach Programu CPK ma powstać m.in. 155 kilometrów dwóch nowych linii kolejowych: Łętownia - Rzeszów i Rzeszów - Sanok.

Centralny Port Komunikacyjny będzie węzłem przesiadkowym między Warszawą, a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Jego główną częścią będzie Port Lotniczy "Solidarność", którego otwarcie jest planowane pod koniec 2027 roku.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj