Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa przeniesienie Sądu Rejonowego w Sandomierzu z okręgu sądu kieleckiego do tarnobrzeskiego. Resort poprosił o opinie w tej sprawie prezesów Sądów Apelacyjnych w Rzeszowie i Krakowie. Zmiany organizacyjne miałyby wejść w życie już 1 lipca lub 1 stycznia 2018 roku.

Władze rzeszowskiego Sądu Apelacyjnego uważają, że byłoby to korzystne dla lokalnej społeczności, bo Sandomierz i Tarnobrzeg praktycznie graniczą ze sobą, a do Kielc jest 90 kilometrów. Jeszcze dalej jest do Krakowa, gdzie rozpatrywane są niektóre sprawy sądowe mieszkańców Sandomierza.

Przeciwko planom Ministerstwa Sprawiedliwości wypowiedzieli się sandomierscy samorządowcy. Podobne stanowisko zajął Sąd Apelacyjny w Krakowie i Okręgowy w Kielcach. W ich opinii sąd w Sandomierzu bardzo dobrze funkcjonuje w obecnych strukturach od kilkunastu lat, a odległości dziś już nie mają takiego znaczenia.

Sąd Rejonowy w Sandomierzu podlegał sądowi w Tarnobrzegu w latach 1976-2001.

Zdaniem kierownictwa Sądu Okręgowego w Kielcach sprawność postępowań i informatyzacja w tym okręgu jest na wyższym poziomie niż w tarnobrzeskim. Argumentem przeciw przeniesieniu sandomierskiego sądu ma być też fakt, że miejscowa policja i prokuratura będą działać w dotychczasowych strukturach administracyjnych województwa świętokrzyskiego.

Z kolei samorządowcy z Sandomierza obawiają się, że zagrożone mogą być plany budowy nowej siedziby Sądu Rejonowego w mieście, ponieważ inwestorem jest Sąd Okręgowy w Kielcach.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 01 Lut, 2021
  2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia w Tarnobrzegu
  2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia w Tarnobrzegu
  Na wniosek Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego Rada Miasta Tarnobrzega ustanowiła rok 2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia. Ideą tego przedsięwzięcia jest przypomnienie postaci...
 • 29 Sty, 2021
  W Tarnobrzegu powstaje Jadłodzielnia
  W Tarnobrzegu powstaje Jadłodzielnia
  Tarnobrzeg jest kolejnym miastem na Podkarpaciu, w którym powstanie Jadłodzielnia. Całe przedsięwzięcie nawiązuje do idei foodsharingu, czyli dzielenia się jedzeniem....
 • 23 Sty, 2021
  Zatrzymani za narkotyki i dopalacze
  Zatrzymani za narkotyki i dopalacze
  W powiecie tarnobrzeskim zatrzymano 3 mężczyzn podejrzanych o posiadanie środków odurzających i psychoaktywnych. Wpadli w ręce policjantów na jednym z...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj