Stowarzyszenie  Rekonstrukcji Historycznej X.D.O.K. rozwiązało zagadkę, skąd, zaraz po zakończeniu I wojny światowej w Przemyślu  wzięli się rosyjscy żołnierze generała Denikina - z oddziałów formowanych między innymi na Kaukazie.  Tak zwani "Biali Rosjanie" spoczywają obok żołnierzy ukraińskich na cmentarzu przy ulicy Przemysława.

Stowarzyszenie  przygotowuje się do odtworzenia tego wojennego cmentarza,  i  w archiwum odnalazło spis  rosyjskich żołnierzy Armii Ochotniczej. Jak mówi prezes stowarzyszenia Mirosław Majkowski pochodzą z jednostki, która  po rozbiciu armii Denikina, podjęła ryzykowny manewr zimowego marszu przez góry w kierunku wojsk polskich. Wielu Rosjan pozostało w Polsce prosząc o azyl, deklarowali również udział w walkach przeciwko bolszewikom. Polacy ostrożnie do tego podchodzili ale ostatecznie kilkanaście tysięcy Rosjan walczyło po naszej stronie przeciw "czerwonym" - dodaje Majkowski

Stowarzyszenie  Rekonstrukcji Historycznej X.D.O.K. deklaruje, że Rosjanie zostaną upamiętnieni,  podobnie  jak żołnierze innych armii polegli w okolicach Przemyśla. 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj