W najmniejszym w kraju rezerwacie przyrody w Woli Zarczyckiej na Podkarpaciu zakwitły azalie pontyjskie. "Są jedynymi azaliami w Polsce, które rosną na naturalnym stanowisku" - powiedział we wtorek PAP Grzegorz Wójcik z nadleśnictwa w Leżajsku.

Zaznaczył, że "w tym roku szczytowy okres kwitnienia najprawdopodobniej przypadnie w najbliższy weekend".

 "Pogoda tej wiosny, m.in. opady deszczu, sprawia, że kwitnienie może trwać kilka dni dłużej. Zazwyczaj było to ok. 10 dni, a teraz może potrwać ponad tydzień dłużej" – mówił leśnik.

 Przypomniał, że żółte kwiaty rosnącej w Woli Zarczyckiej azali "wydzielają intensywniejszy zapach niż te zasadzone w ogrodach".

"Kwiaty na tym krzewie pojawiają się przed rozwojem liści. Tak kolejność powoduje, że są bardzo dobrze widoczne. Warto w tym czasie odwiedzić rezerwat" – zauważył Wójcik.

W Woli Zarczyckiej w przysiółku Kołacznia znajduje się najdalej na zachód wysunięte w Europie naturalne stanowisko tego krzewu z rodziny wrzosowatych. Najbliższe stanowisko azali znajduje się na Wołyniu. Jest oddalone o ponad 250 kilometrów od rezerwatu.

 Według jednej z legend, azalia w okolicach Leżajska nie pojawiła się bez udziału człowieka. Miała zostać zasadzona na grobie poległego w walce chana tatarskiego.

 Azalia pontyjska (różanecznik żółty) występuje głównie na Wołyniu, Kaukazie i w Azji Mniejszej. Jest krzewem osiągającym od 1,5 do 2,5 metra wysokości, o liściach podłużnie lancetowatych, opadających na zimę. Jesienią liście zmieniają kolor na karmazynowo-czerwony.

 Kwiaty są duże, mają średnicę 3-7 cm. Liczne gatunki i odmiany różaneczników są popularnymi krzewami ogrodowymi.

Rezerwat w Woli Żarczyckiej powstał w 1957 roku. Ma powierzchnię niespełna 10 arów. Azalie rosną tam na piaszczystej wydmie przylegającej do bagna.

(PAP)

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

 • 22 Sty, 2021
  Upamiętnią rocznicę wybuchu powstania styczniowego
  Upamiętnią rocznicę wybuchu powstania styczniowego
  Przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry w powiecie leżajskim upamiętnią przypadającą dziś 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Odwiedzą leśny pomnik w tzw....
 • 09 Sty, 2021
  Oczyszczanie zalewu w Ożannie
  Oczyszczanie zalewu w Ożannie
  Zalew w Ożannie w powiecie leżajskim będzie czystszy. Realizowany jest tam projekt, który ma na celu przywrócenie różnorodności biologicznej w zbiorniku...
 • 07 Sty, 2021
  Most i drogi w leżajskiem wyremontowane
  Most i drogi w leżajskiem wyremontowane
  W Grodzisku Dolnym w powiecie leżajskim kierowcy i piesi mogą już korzystać z nowego mostu. Stara przeprawa była wąska i...

3 komentarzy

 • Observator 14 Maj, 2020

  Azalia pontyjska (Rhododendron luteum) inaczej różanecznik żółty jest zachowanym i chronionym jedynym w Polsce naturalnym stanowiskiem przyrodniczym zlokalizowanym na terenie gminy Nowa Sarzyna- w Woli Zarczyckiej- przysiółek Kołacznia. Jak z samej nazwy wynika posiada żółte kwiaty. W czasie kwitnienia w maju całe stanowisko azalii stanowi okazały bukiet ślicznych, silnie pachnących kwiatów o złocistej barwie. W zależności od uwarunkowań pogodowych w zasadzie pierwsze kwiaty pojawiają się 5-10 maja, a w trzecim tygodniu od chwili zakwitnięcia kwiaty zaczynają opadać. Ojczyzną i głównymi ośrodkami występowania tego typu azalii są góry Kaukazu i Azja Mniejsza. Z pochodzeniem takiej osobliwości przyrodniczej na tym terenie związanych jest wiele legend. W informacji podano azalie jako w liczbie mnogiej. Oczywisty błąd- jest to bowiem jedna ta azalia. Pomyłka też na zamieszczonym foto- azalia opisywana nie ma przecież kwiatów niebieskich. Stanowisko azalii pontyjskiej w Woli Zarczyckiej jest Rezerwatem „Kołacznia” a wg prawa unijnego występuje jako tzw. specjalny obszar ochrony utworzony w ramach sieci Natura 2000 - Kołacznia PLH180006.

 • Gosia 13 Maj, 2020

  Dzień dobry. Cieszę się bardzo, że będziemy mogli przez kilkanaście dni podziwiać ten cud natury. Z pewnością udam się osobiście do rezerwatu. Bardzo proszę autora artykułu o zmianę zdjęcia. Azalia pontyjska (różanecznik żółty) jest koloru żółtego nie niebieskiego. Dziękuję i pozdrawiam

 • Gosia 13 Maj, 2020

  Dzień dobry. Cieszę się bardzo, że będziemy mogli przez kilkanaście dni podziwiać ten cud natury. Z pewnością udam się osobiście do rezerwatu. Bardzo proszę autora artykułu o zmianę zdjęcia. Azalia pontyjska (różanecznik żółty) jest koloru żółtego nie niebieskiego. Dziękuję i pozdrawiam.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj