Działacze TPPiR odrestaurowują kolejne nagrobki
fot. facebook.com/Towarzystwo-Przyjaciół-Przemyśla-i-Regionu

Działacze Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu przeznaczają rocznie około 60 tys. złotych na renowację zabytkowych nagrobków. Pieniądze pochodzą ze składek członkowskich i od darczyńców.

Od początku maja wykonują prace porządkowe przy nagrobku rodziny Bielawskich i ppłk. kawalerii Zygmunta Bartmańskiego na Cmentarzu Głównym w Przemyślu. Oba nagrobki były mocno zniszczone upływem czasu, a osoby tam pochowane zasłużone dla miasta. Maria Bielawska była długoletnią przewodniczącą Towarzystwa Szkoły Ludowej, radną miejską, członkinią przemyskiego SOKOŁA, ruchu obywatelskiego w Przemyślu.

Ppłk Zbigniew Bartmański służył w 3. Pułku Konnych Strzelców do 1 listopada 1918 roku jako austriacki dowódca szwadronu na froncie rosyjskim, rumuńskim i włoskim. Od listopada 1918 roku był dowódcą szwadronu zapasowego 9. Pułku Ułanów w Dębicy. Poległ 19 maja 1919 roku w Drochobyczu.

Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu wybiera do renowacji nagrobki zapomniane, opuszczone, przedstawiające wartość artystyczną, upamiętniające zasłużonych mieszkańców. W ciągu ostatnich lat odrestaurowali 72 nagrobki.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj