Zmarł zdobywca Monte Cassino, płk Marian Tomaszewski
fot. wikipedia

W Wielkiej Brytanii zmarł pułkownik Marian Tomaszewski, sybirak, żołnierz 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa. Informację przekazał na Twitterze szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który napisał o weteranie: "waleczny pancerniak 6. Pułku Dzieci Lwowskich, zdobywca Monte Cassino, Piedimonte san Germano, Ankony i Bolonii. Gorący patriota, człowiek wielkiej dobroci, nasz Bohater! Cześć Jego Pamięci!".

Marian Tomaszewski urodził się 13 sierpnia 1922 roku w Przemyślu. Po agresji Związku Sowieckiego na Polskę został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Z sowieckich łagrów wydostał się dzięki podpisaniu układu Sikorski - Majski i dołączył do nowo utworzonej "Armii Andersa". W 1941 roku Tomaszewski został przydzielony do 6. Pułku Pancernego "Dzieci Lwowskich" i wziął udział w Oblężeniu Tobruku. W 1944 roku brał udział w bitwie o Monte Cassino, a następnie kierował atakiem czołgów Sherman na Piedimonte San Germano.

Podczas II wojny światowej otrzymał: Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi i Krzyż Monte Cassino. Po zakończeniu II wojny światowej pozostał w Anglii stając się jednym z liderów polskiej społeczności w Manchesterze. Miał 98 lat.

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj