W Przemyślu trwa "walka" o most
Fot. Wikipedia

Ponad 3 tysiące osób podpisało się do tej pory pod petycją skierowaną do PKP w sprawie mostu kolejowego w Przemyślu. Podpisy zbierają wolontariusze kilku organizacji pozarządowych - między innymi Fundacji Galicyjskich Kolei Żelaznych , Fundacji Azymut, Stowarzyszenia Ratownictwa i Techniki , Stowarzyszenia MOST.

PKP planuje w najbliższych latach zastąpić wysłużoną konstrukcję nowym mostem. Stary ma być rozebrany, jedna jego część ma pozostać na dotychczasowym miejscu, druga - ma być przeniesiona na nowe miejsce. Na razie nie wiadomo gdzie.

Przejęciem zabytkowego XIX wiecznego przęsła zainteresowane jest miasto, samorząd chce je wykorzystać przy budowie ścieżki pieszo - rowerowej.

Z kolei organizacje pozarządowe , które stanęły w obronie mostu, nie chcą rozdzielenia przęseł . Proponują, żeby na jednym z nich powstało muzeum, które będzie przypominało burzliwą historię 188 metrowego mostu.

Wybudowana w 1891 roku przeprawa została zaprojektowana przez biuro Gustave'a Eiffel'a. Po wysadzeniu w 1915 roku, most został rok później odbudowany i dzięki żołnierzom Armii Krajowej uniknął ponownego zniszczenia pod koniec II Wojny Światowej.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Nowy budynek Sądu Rejonowego w Przemyślu
  Nowy budynek Sądu Rejonowego w Przemyślu
  W Przemyślu powstaje nowa siedziba Sądu Rejonowego.  To będzie nowoczesny a zarazem funkcjonalny i odpowiadający na potrzeby pracowników wymiaru sprawiedliwości...
 • 26 Sty, 2021
  Ponad 10 tys. analiz w Laboratorium Celno-Skarbowym w Przemyślu
  Ponad 10 tys. analiz w Laboratorium Celno-Skarbowym w Przemyślu
  Zakres towarów, które badane są w przemyskim laboratorium celno- skarbowym jest bardzo szeroki. W katalogu badanych towarów znajdują się nie tylko wyroby...
 • 26 Sty, 2021
  Komunikacja kolejowa
  Komunikacja kolejowa
  Zimowe warunki atmosferyczne i awarie taboru powodem opóźnień w komunikacji kolejowej w regionie. Poranny skład PoLRegio z Lublina do Rzeszowa...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj