Nawałnica przeszła nad Podkarpaciem. E.Leniart zwróciła się z prośbą o pomoc do MON
Osiedle Staroniwa, Rzeszów fot. E.Koch

Na Podkarpaciu w związku z silnym deszczem tylko od 15.00 strażacy interweniowali ponad 350 razy, usuwając skutki intensywnych opadów. W terenie pracuje ponad 900 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i strażaków ochotników.

Najwięcej interwencji było w powiatach rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i przemyskim - powiedział IAR rzecznik komendanta podkarpackiego wojewódzkiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej, brygadier Marcin Betleja. Wypompowywana jest woda z zalanych domów i posesji, zabezpieczane są domy workami z piaskiem, usuwane są połamane konary z jezdni i chodników.

W niektórych miejscach bardzo intensywnie padało. "Gwałtowny przybór wód deszczowych spływający z pól, z wzniesień spowodował, że niektórymi miejscowościami płynęły dosłownie rzeki wody i błota, zalewając domy" - powiedział rzecznik.

Występują utrudnienia na drogach. Nieprzejezdna jest droga wojewódzka numer 835 w miejscowości Hadle Szklarskie w powiecie przeworskim. Została ona częściowo zalana wodą i wstrzymano ruch. Nieprzejezdne są także droga wojewódzka numer 877 w Zabratówce w powiecie rzeszowskim. W Birczy na drodze krajowej nr 28 z Sanoka do Przemyśla zakończono wstępne sprzątanie w miejscu gdzie w wyniku intensywnych opadów deszczu doszło do uszkodzenia chodnika oraz nawierzchni drogi. W związku z tym, we wskazanym miejscu zostanie ustawiona sygnalizacja świetlna i ruch będzie odbywał się wahadłowo do czasu naprawy powstałych uszkodzeń.

Nikt nie ucierpiał, ale sytuacja jest na tyle poważna, że wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart zwróciła się do Ministra Obrony Narodowej o pomoc wojska.

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej to jeszcze nie koniec burz. Synoptycy wydali ostrzeżenie najwyższego 3. stopnia które obejmuje powiaty: leżajski, łańcucki, niżański, przeworski i rzeszowski. W tej części województwa miejscami może spaść nawet do 80 litrów wody na metr kwadratowy. Burzom może towarzyszyć grad i wiatr wiejący z prędkością do 80 km/h. 

Dla pozostałej części regionu zostało wydane ostrzeżenie 2. stopnia. Synoptycy przewidują opady do 60 litrów na metr kwadratowy, z możliwymi opadami gradu, oraz nieco silniejsze podmuchy wiatru, który w porywach ma osiągać prędkością do 90 km/h.

Ostrzeżenia obowiązują do godz. 23:00.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 23 Sty, 2021
  Fotoradary w Rzeszowie
  Fotoradary w Rzeszowie
  Na Rzeszowskich skrzyżowaniach pojawią się fotoradary. Stolica Podkarpacia znalazła się na liście 18 polskich miast w których na najniebezpieczniejszych skrzyżowaniach pojawiąsię fotoradary....
 • 22 Sty, 2021
  ŚDS w Gaci
  ŚDS w Gaci
  Środowiskowy dom Samopomocy dla 20 osób otwarto w miejscowości Gać w powiecie przeworskim. Na razie na zajęcia przychodzi kilkanaście osób,...
 • 20 Sty, 2021
  Pomoc z PCK
  Pomoc z PCK
  Rodziny i osoby samotne o niskich dochodach z powiatów: łańcuckiego i przeworskiego mogą otrzymać pomoc żywnościową z Polskiego Czerwonego Krzyża....

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj