Historia na wystawie plenerowej w Jarosławiu
Fot. Starostwo Powiatowe w Jarosławiu

Na murze otaczającym ogród Kamienicy Orsettich pojawiła się nowa wystawa, prezentująca pokrótce historię międzywojennego Jarosławia. Ten krótki okres pełen był wydarzeń o ogromnym znaczeniu, w tym fundamentalnych dla naszego bytu narodowego.

 - W 1919 roku Rosja sowiecka zakwestionowała polską niepodległość i granice. Ogólnonarodowa mobilizacja pozwoliła odeprzeć wroga w bitwie warszawskiej. Swoją daninę krwi złożyli ochotnicy i zmobilizowani żołnierze z powiatu jarosławskiego – mówi starosta jarosławski Stanisław Kłopot. Cywilni mieszkańcy wsparli fundusz Obrony Państwa, podatek narodowy, zbiórkę złota i srebra oraz akcję zaopatrzenia ochotników w broń, odzież i obuwie. Był to gigantyczny wysiłek zubożałej ludności zniszczonego w czasie działań frontowych powiatu jarosławskiego.

- Na wystawie można przyjrzeć się zmianom, jakie zachodziły wówczas w mieście. Fotografie, które pochodzą ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz ze zbiórek, przedstawiają życie mieszkańców, które ze względu na specyfikę czasów było pod silnym wpływem ówczesnej polityki – informuje dyrektor muzeum, Łukasz Zagrobelny. Na niektórych ujęciach możemy zobaczyć również wzniesione wówczas budynki, które zaledwie kilka lat później w wyniku II wojny światowej zostały zniszczone. - Kto wie jak dziś wyglądałoby nadsańskie wybrzeże z rozbudowanym Ośrodkiem Sportu Wodnego, czy ulica Słowackiego z modernistycznym Domem Żołnierza? – pyta w nawiązaniu do wystawy dyrektor Zagrobelny.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Czytany 452 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj