Rok Kapitana Henryka Jaskuły zainaugurowany w Przemyślu
fot. Marek Cynkar

Otwarciem wystawy poświęconej kapitanowi Henrykowi Jaskule z kilkumiesięcznym opóźnieniem spowodowanym pandemią zainaugurowano na Rynku Staromiejskim w Przemyślu - Rok Kapitana Henryka Jaskuły.

Był jednym z największych asów w historii polskiego i światowego żeglarstwa. Jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz na świecie jachtem samotnie opłynął glob ziemski wokół Trzech Wielkich Przylądków, bez zawijania do portów pośrednich i bez przyjmowania pomocy z zewnątrz. Jacht o nazwie Dar Przemyśla zakupiony został za pieniądze z budżetu państwa, a na rejs zrzucili się sponsorzy. W przygotowaniach pomagali koledzy żeglarze z Przemyśla.

Jego wyczyn był tym cenniejszy, że rejs na Darze Przemyśla rozpoczął się w Gdyni i przepłynąwszy dystans ponad 32 200 mil morskich, po 344 dniach żeglugi powrócił do tego samego bałtyckiego portu, ustanawiając rekord świata w długości przebywania non stop w rejsie samotnym.

Mimo kilkakrotnych prób podejmowanych przez polskich żeglarzy, w minionym 40=leciu nikomu nie udało się powtórzyć bezprecedensowego rejsu. W maju 1980 roku tysiące mieszkańców Przemyśla witało kapitana po powrocie na Rynku Staromiejskim a obecnie kilkadziesiąt osób przyszło na otwarcie wystawy pokazującej jego historię.

Nie doczekał inauguracji poświęconego mu roku. Zmarł 14 maja br. w domu pomocy społecznej. Za całokształt żeglarskich dokonań uhonorowano go prestiżową nagrodą SUPER KOLOS.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj