Setna rocznica Bitwy Warszawskiej - uroczystości w Rzeszowie
fot. mm

Duma z bycia Polakiem, pielęgnowanie patriotyzmu, radość z wolnej Polski, najważniejsza wojna w historii - takie powody wymieniali mieszkańcy Rzeszowa, którzy przyszli przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Tak uczcili Święto Wojska Polskiego oraz setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.

W uroczystości udział wzięli również samorządowcy i żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Był Apel Pamięci, uderzenie w Dzwon Niepodległości, salwa honorowa, patriotyczne pieśni i złożenie wieńców pod pomnikiem Piłsudskiego.

Dowódca 21. Brygady strzelców Podhalańskich generał brygady Dariusz Lewandowski, zaznaczył, że wygranie bitwy nie było przypadkiem, ani cudem. Jego zdaniem do zwycięstwa przyczyniły się znakomita strategia wojskowa i operacyjna, zintegrowanie wszystkich środowisk politycznych, wysiłek społeczeństwa i zorganizowanie skutecznej armii złożonej z żołnierzy z wielu środowisk i warstw społecznych.

Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej pozwoliło wygrać wojnę polsko-bolszewicką i zachować niepodległości przez Polskę. Według historyków była to 18. z przełomowych bitew w historii świata i uratowała Europę przed bolszewicką nawałnicą.

Uroczystości zakończył przelot wojskowych samolotów nad Rzeszowem w hołdzie bohaterom Bitwy Warszawskiej.

Kolejną inicjatywą związaną z rocznicą 100-lecia Bitwy Warszawskiej będzie biało-czerwona iluminacja, która wyświetlana zostanie na elewacji Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie od strony Ogrodów Bernardyńskich dziś w godzinach 19.00 - 24.00.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 31 Sty, 2021
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj