Otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Jaśliskach
fot. Szymon Taranda

W Jaśliskach zakończył się pierwszy dzień otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego. W programie wydarzenia znalazły się m.in. pokazy filmów, które powstały w tej małej podkarpackiej miejscowości - "Wino truskawkowe" i polski kandydat do Oscara "Boże ciało".

- Jaśliska mają w sobie niezwykłą atmosferę, która przyciąga filmowców. To nie tylko plenery, plany, widoki, zabudowa. To także niezwykli ludzie, z którymi wspaniale się współpracuje. Spotkaliśmy się tutaj z ogromną życzliwością i otwartym przyjęciem. Wielu mieszkańców Jaślisk zagrało w moim filmie i - powiem szczerze - wspaniale sobie z zadaniami aktorskimi poradzili - mówi Dariusz Jabłoński, reżyser filmu "Wino truskawkowe".

Wiele pozytywnego o Jaśliskach i okolicach mówią też członkowie ekipy zdjęciowej i technicy.

- Kiedy przyjechałem tu po raz pierwszy od razu widziałem w głowie szczegóły filmu. Wiedziałem, że musi on powstać tutaj. To miejsce ma niezwykły układ. Da się z niego wykrzesać wszystko. Widoki zapierają dech w piersiach, a jako plan filmowy służy idealnie - mówi Marek Zawierucha, scenograf, m.in. filmu "Boże ciało", ale także znany z filmów "Dom zły", "Twarz" czy "W imię...".

Aktorom pracowało się w Jaśliskach komfortowo.

- My jako aktorzy bardzo lubimy pracować poza Warszawą i wyjeżdżać daleko na plan. To pozwala nam się integrować i wczuwać się bardziej w rolę. Ale Jaśliska zaskoczyły nas w sposób niezwykły. Klimat, jaki tutaj panuje i ludzie, których poznaliśmy sprawili, że praca była jak wakacyjna przygoda, która zmieniła się w życiową przygodę. Film "Boże ciało" miał przecież premierę na festiwalu w Wenecji a potem mogliśmy być na gali oskarowej. Wszystko zaczęło się w Jaśliskach - mówi Tomasz Ziętek, aktor.

Otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego to wydarzenie dwudniowe. Potrwa do niedzieli 16 sierpnia.

Program otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego jest bogaty. Wypełniają go m.in. spacery filmowe, kino plenerowe, koncerty oraz spotkania z wyjątkowymi twórcami polskiego kina.

Organizatorami Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Jaśliskach są: Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Województwo Podkarpackie, Gmina Jaśliska, Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Jaśliskach oraz Stowarzyszenie “W Krainie Źródeł”.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

 • 27 Sty, 2021
  Protest przeciwko kamieniołomowi w Iwli
  Protest przeciwko kamieniołomowi w Iwli
  "Chcemy góry a nie dziury", "Chcemy myślenia a nie kamienia", "Lepsza wieża widokowa niż kopalnia odkrywkowa" - takie okrzyki wznosili...
 • 22 Sty, 2021
  Staw w Ustrobnej – rewitalizacja
  Staw w Ustrobnej – rewitalizacja
  XIX-wieczny staw dworski w Ustrobnej, odzyskał dawny wygląd. Dzięki projektowi „Przywrócenie i ochrona naturalnych środowisk przyrodniczych w Ustrobnej”, do stawu...
 • 07 Sty, 2021
  Wypadek busa
  Wypadek busa
  Policja wyjaśnia okoliczności wczorajszego wypadku busa w Iwli w powiecie krośnieńskim, w którym rannych zostało 5 osób. Według wstępnych ustaleń...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj